Росія хоче внести у список ЮНЕСКО культурні об'єкти в анексованому Криму – Мінкультури України
Російська влада намагається від свого імені внести до списку світової спадщини ЮНЕСКО культурні об'єкти в анексованому Криму. На півострові залишилося 1 млн 200 тис. музейних предметів, які є власністю України. Про це заявила заступниця міністра культури України Світлана Фоменко.
Вивезення на виставки культурних цінностей із території окупованого Росією Криму – злочин, який може бути криміналізовано. Про це заявила 3 вересня в ефірі радіо "Крим.Реалії" заступниця міністра культури України Світлана Фоменко.
За її інформацією, Росія намагається від свого імені внести до списку світової спадщини ЮНЕСКО кримські об'єкти. Фоменко навела приклад співпраці російської влади із представниками італійського суспільства "Італія-ностра".
"Це розробка наукової тематики, яка має стати основою в подальшому номінаційному досьє для внесення до переліку ЮНЕСКО на базі, якщо брати український еквівалент "Торговельні центри та зміцнення на шляхах генуезької комерції від Середземного до Чорного моря" і комплекс об'єктів VI–VIII століть Судацької фортеці. Якщо брати російський аналог, то це "Генуезька фортеця Криму та Чорноморсько-Азовського басейну". Вони в самій назві відображають український об'єкт і наполегливо працюють над тим, щоб ця номінація як транскордонна була помічена ЮНЕСКО", – сказала заступниця міністра.
За інформацією Фоменко, у Криму залишилося 1 млн 200 тис. музейних предметів, які є власністю України. Доля цих предметів наразі невідома.
До списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО входить заповідник "Херсонес Таврійський". Кандидатами на внесення у список є Ханський палац у Бахчисараї, Генуезька фортеця в Судаку, Кримська астрофізична обсерваторія, Мангуп-Кале, Ескі-Кермен і Чуфут-Кале.
Після анексії Криму 2014 року свої права на експонати колекції скіфського золота заявили і Київ, і підконтрольна Москві "влада" Криму.
У вересні 2014 року в Україну повернулося 19 експонатів виставки – та частина колекції, яку до виставки зберігали в Музеї історичних коштовностей, інші 565 експонатів залишилися в Нідерландах.
14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама ухвалив рішення повернути Україні скіфське золото та зобов'язав українську сторону виплатити розташованому в Амстердамі Музею Алларда Пірсона за зберігання артефактів €111 тис.
Представники кримських музеїв заявили, що "розчаровані і шоковані" результатом справи і оскаржили рішення Окружного суду Амстердама.