Росія не має жодних прав уважати викрадених українців своїми громадянами – Козловська
Росія відмовляється повертати до України режисера Олега Сенцова і активіста Олександра Кольченка, оскільки відчуває власну безкарність, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" правозахисник, директор Фонду "Відкритий діалог" Людмила Козловська.
Відмова Росії видати Україні режисера Олега Сенцова і активіста Олександра Кольченка пов'язана з геополітичною ситуацією у світі і накопиченою втомою українців у боротьбі за політв'язнів. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявила правозахисник, директор Фонду "Відкритий діалог" Людмила Козловська.
"Росія не має жодних прав уважати кого-небудь із викрадених українців своїми громадянами. На мою думку, ця відмова видати Сенцова і Кольченка, насамперед, пов'язана із загальною геополітичною ситуацією у світі: РФ відчуває абсолютну безвідповідальність і розраховує на підтримку чи нейтральність із боку США, слабкість і заклопотаність внутрішніми проблемами в ЄС", – підкреслила співрозмовниця.
Також, на її думку, чималу роль відіграє втома українців від боротьби за своїх співгромадян, засуджених у РФ.
"Один із ключових чинників – утома українців у захисті своїх громадян, виснаження психічних, фізичних і фінансових сил. Усіх відразу захищати проблематично. І мимоволі частина імен, таких, як Олександр Костенко, Станіслав Клих, Микола Карпюк та інші, після нової хвилі репресій в Криму відійшли на другий план. Незважаючи на всі ці труднощі, ми продовжуємо далі боротися за кожного з українців. І 28 лютого в Європарламенті відбудеться слухання стосовно ситуації з українськими заручниками Кремля", – повідомила Козловська.
6 лютого стало відомо, що Росія повторно відмовила Україні у видачі кримчан – режисера Олега Сенцова і активіста Олександра Кольченка. За словами заступника міністра юстиції України Сергія Петухова, відмова пов'язана з тим, що їх уважають громадянами РФ.
У травні 2014 року в Сімферополі були заарештовані четверо місцевих проукраїнських активістів: Геннадій Афанасьєв, Олексій Чирній, Олександр Кольченко і кінорежисер Олег Сенцов. У серпні 2015 року російський суд визнав їх винними в підготовці терактів у Криму та підпалі офісів двох партій у Сімферополі.
Афанасьєв і Чирній погодилися співпрацювати зі слідством і отримали по сім років в'язниці. Сенцов був засуджений до 20 років позбавлення волі, Кольченко – до 10 років.
14 червня 2016 року Афанасьєва і ще одного українця, Юрія Солошенка, обміняли на двох громадян України, підозрюваних у сепаратизмі і державній зраді.
21 жовтня 2016 року стало відомо, що Росія відмовилася передавати Україні Сенцова в рамках Конвенції про передачу засуджених осіб 1983 року, посилаючись на те, що у нього російське громадянство. Аналогічну відповідь РФ також направила на запит про видачу Кольченка.
При цьому в березні 2016 року в доповіді російського омбудсмена говорилося, що правова невизначеність стосовно громадянської належності Сенцова і Кольченка "була усунена і визнано їхнє українське громадянство".