Росія подасть касацію на рішення суду Амстердама щодо скіфського золота

Росія збирається продовжувати боротьбу за артефакти з музеїв анексованого Криму
Фото: EPA
Росія має намір оскаржити рішення Апеляційного суду Амстердама щодо скіфського золота у Верховному суді Нідерландів. Про це повідомив заступник голови робочої групи з міжнародно-правових питань при постійному представництві Криму при президенті РФ Олександр Молохов, пише російське держагентство ТАСС.

За його словами, касаційну скаргу подадуть найближчим часом, щоб зупинити виконання рішення. Він уточнив, що якби безпосередньо займався цим питанням, то РФ "подала б скаргу вже завтра", але над справою працює команда голландських юристів.

Молохов зазначив, що не задоволений роботою юристів, вважає, що треба змінювати цю команду, і його робоча група робила пропозиції щодо цього міністерствам культури та юстиції РФ, але їх "ніхто не послухав".

В окупаційному "міністерстві культури Криму" також заявили, що мають намір продовжити роботу щодо повернення скіфського золота до анексованого Криму. Про це повідомила журналістам "міністерка культури Криму" Аріна Новосельська, пише "Інтерфакс".

Вона наголосила, що як її відомство, так і кримські музеї "категорично не приймають" рішення суду, яке вона назвала "політизованим вердиктом", і "продовжать роботу щодо повернення своїх музейних колекцій за допомогою всіх доступних правових методів".

"Глава Криму" Сергій Аксьонов у Telegram заявив, що "боротьбу за повернення на батьківщину цінностей, які по праву належать народам Криму, треба продовжити".

"Скіфське золото знайшли у кримській землі, де воно пролежало багато сотень років, ці цінності є невід'ємною частиною історичної та культурної спадщини Криму, надбанням усіх кримчан, їх треба повернуті до фондів кримських музеїв. Цього вимагають і право, і справедливість", – заявив глава окупаційної адміністрації півострова.

Рішення суду він вважає "обурливим, несправедливим і неправовим", але очікуваним, ураховуючи "упередженість європейських судів та їхнє вороже ставлення до Росії та Криму".

Контекст:

На початку 2014 року в Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі відбулася виставка "Крим: золото та таємниці Чорного моря". Експонати для неї надали київський та кримський музеї.

Після анексії Криму 2014 року свої права на експонати колекції скіфського золота заявили і Київ, і підконтрольна Москві "влада" Криму.

У вересні 2014 року в Україну повернули 19 експонатів виставки – ту частину колекції, яку до експозиції зберігали в Музеї історичних коштовностей у Києві, решта 565 предметів залишилась у Нідерландах. Їх амстердамський музей вирішив не передавати Україні до рішення суду чи угоди між сторонами.

14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама ухвалив рішення повернути Україні скіфське золото та зобов'язав українську сторону виплатити Музею Алларда Пірсона за зберігання артефактів €111 тис.

Представники кримських музеїв заявили, що "розчаровані та шоковані" результатом справи, і оскаржили рішення.

26 жовтня Апеляційний суд Амстердама підтвердив рішення попередньої інстанції та вирішив повернути Україні колекцію скіфського золота. У рішенні суду зазначено, що сторони мають право подати апеляцію до Верховного суду Нідерландів.