Шмигаль: Збитки від окупації Криму оцінюються експертами в розмірі більше ніж $100 млрд
Збитки від російської окупації Криму експерти оцінюють у понад $100 млрд. Про це 23 серпня на першому саміті Кримської платформи заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".
"Україна зазнала величезних економічних втрат від окупації Криму. Загальні потенційні збитки на сьогодні оцінюються експертами в розмірі більше ніж $100 млрд. Це втрачені природні ресурси, це втрачені активи держави, це втрачена промисловість, а головне – це негативні наслідки для людей, які потерпають від політики країни-агресора", – зазначив Шмигаль.
За його словами, у зв'язку із цим одне з найважливіших завдань – через міжнародні суди змусити РФ платити за захоплення українського півострова.
"Уже маємо не один позитивний приклад, коли українські державні та приватні структури виграють відповідні судові процеси", – уточнив глава Кабміну.
Він також додав, що окупація Криму – це проблема не тільки України.
"Питання деокупації Криму – наше колективне завдання, бо мова йде про відновлення справедливості, норм міжнародного права та колективної системи міжнародної безпеки. Окупація Криму – це не суто внутрішня проблема України, це проблема світового масштабу", – підкреслив прем'єр.
За даними МЗС України станом на початок травня 2021 року, українські підприємства подали позови до Росії через окупацію на суму понад $4,5 млрд. Повідомляли, що "основні позови ще попереду", але "Нафтогаз" успішно пройшов юрисдикційну фазу". Рішення міжнародного арбітражу, ухвалене за позовом українського "Ощадбанку" проти Росії, скасував апеляційний суд, процес у цій справі триває.
Контекст:
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.
Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав й урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.
На сьогоднішньому саміті планують ухвалити документ із назвою "Кримська хартія", який засудить політику Росії щодо окупованого Криму.
У міністерстві закордонних справ Росії назвали "нелегітимними" спроби України повернути окупований Росією Крим, зокрема за допомогою ініціативи "Кримська платформа".
РФ дуже болісно реагує на ініціативу, говорив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. "Немає такої країни у світі, у МЗС якої б не звернулися російські дипломати з вимогою не брати участі в саміті", – повідомляв глава МЗС України.