Співробітники ФСБ викрали жителя Криму після обшуку в його будинку – правозахисники
"Співробітники ФСБ викрали жителя Криму Ельдара Одаманова після обшуку в його будинку в Сімферополі. Уранці в будинку кримського татарина Ельдара Одаманова в Сімферополі провели обшук у зв'язку з вибухом у селі Перевальне в Криму. Силовики з нашивками ФСБ вилучили техніку та повезли чоловіка із собою. Наразі його немає у жодній черговій частині міста, його дружина написала заяву про викрадення в поліцію", – ідеться в повідомленні.
За даними правозахисників, обшук почався о 6.00 "зі стуку у двері та погрози їх виламати".
"Люди у формі хакі, які проігнорували прохання відрекомендуватися, забрали у сім'ї мобільні телефони, а потім показали постанову суду про обшук, який проводять через вибух на газопроводі. [...] Адвокатка Ліля Гемеджі звернула увагу, що в документі було вказано тільки адресу житла. Прізвища та обвинувачення в постанові не зафіксовано. Також силовики привели із собою двох неназваних понятих", – зазначили у "Кримській солідарності".
Силовики вилучили два ноутбуки, два телефони і два флеш-накопичувачі.
"Після складення списку вилучених речей у протоколі Ельдар Одаманов почав вимагати у правоохоронців показати вміст пакета з опечатаним майном. У ньому не виявилося його мобільного телефона попри зворотне твердження у протоколі обшуку. Виявилося, що апарат забрав один із силовиків і поїхав із ним у невідомому напрямку. За деякий час його повернули разом із пристроєм, який конфіскували у непроцесуальний спосіб. Що відбувалося з мобільним телефоном поза правовим полем зору, також залишається незрозумілим", – зазначено в пості.
"Кримська солідарність" повідомила, що після обшуку, який тривав майже півтори години, Одаманова попросили проїхати в "центральне відділення поліції".
"Коли дружина зателефонувала до чергової частини, чоловіка там не виявилося, як і в "Головному управлінні" ФСБ та МВС. Сафіє Мамутова звернулася в поліцію: "Наразі я з'їздила в центральний район, у відділення поліції, і написала заяву про викрадення мого чоловіка, тому що із 9.30, відколи я почала обдзвонювати, я не маю жодних даних про його місцеперебування", – зазначили правозахисники.
Контекст:
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.
Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.
20 липня 2021 року уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що Росія з політичних мотивів переслідує 93 кримських татар. 17 серпня окупаційна влада затримала ще кількох кримських татар.