Суд у Росії зачитав вироки двом кримчанам, які проходять у справі про "Хізб ут-Тахрір"
"Список політв’язнів Кремля поповнюється. Сьогодні Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону незаконно засудив двох громадян України. 64-річного кримського татарина Зекір'ю Муратова позбавлено волі на 11 із половиною років, а Вадима Бектемирова – на 11 років", – написала вона.
Денісова зазначила, що, згідно з вироком, обидва кримчани "упродовж перших трьох років перебуватимуть у тюрмі, а після відбування незаконного покарання будуть обмежені у свободі пересування та вільному виборі місця проживання".
Омбудсменка розповіла, що вирок для Муратова "фактично дорівнює довічному", оскільки в нього є інвалідність III групи, серед його захворювань – хронічні гіпертонія та стенокардія.
"Під час оголошення вироків Вадиму Бектемирову та Зекір'ї Муратову біля так званого Кримського гарнізонного військового суду були затримані троє цивільних журналістів: Амар Абдулгазієв, Рустем Усеїнов та Алі Сулейманов, що є прямим перешкоджання здійсненню їхньої професійної діяльності", – зазначила Денісова.
Вона заявила, що "своїми діями країна-окупант РФ порушує норми міжнародного права, Конвенцію про захист прав людини й основоположних свобод та Загальну декларацію прав людини".
"Закликаю представників міжнародних місій, правозахисних організацій та дипломатичного корпусу змусити Росію припинити безпідставні затримання та судилища над незаконно ув’язненими громадянами України та повернути їх на Батьківщину", – написала омбудсменка.
Бектемиров – спеціаліст з ісламу в одному з вишів. До арешту російськими окупантами в липні 2020 року кримчанин проводив дуа (молитва в ісламі) на підтримку сімей політв'язнів, організовував передання заарештованим кримським татарам, відвідував судові засідання з політично мотивованих справ, зазначає у Facebook правозахисна спільнота.
Контекст:
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин та незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.
Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.
"Хізб ут-Тахрір" – міжнародна ісламська політична організація, що закликає до об'єднання всіх мусульманських країн у халіфат, але відкидає терористичні методи боротьби. Росія визнала її терористичною 2003 року, діяльність "Хізб ут-Тахрір" на території країни заборонено. У межах українського законодавства "Хізб-ут-Тахрір" є легальною організацією. У країнах Західної Європи та Північної Америки її також не заборонено, за винятком адміністративних обмежень на її діяльність у Німеччині.