У МЗС України закликали країни – члени ООН приєднуватися до Кримської платформи

Українців в анексованому РФ Криму позбавлено основних прав і свобод, зазначила Джапарова

Фото: mfa.gov.ua
Кримська платформа відкрита для участі інших держав  членів Організації Об'єднаних Націй. Про це 5 жовтня під час інтерактивного діалогу з верховним комісаром ООН із прав людини в межах 48-ї сесії Ради ООН  із прав людини у Женеві заявила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова, повідомив пресцентр МЗС.

"Ми запрошуємо приєднуватися до цієї міжнародної платформи, аби припинити грубі порушення прав людини та відновити повагу до міжнародного права", – зазначила Джапарова.

Вона висловила надію, що управління верховного комісара ООН із прав людини, зокрема, через моніторингову місію ООН із прав людини в Україні, буде активно брати участь у реалізації цілей Кримської платформи.

Джапарова підкреслила, що українців, які проживають в умовах російської окупації у Криму і на Донбасі, позбавлено основних прав і свобод.

"На тимчасово окупованому Кримському півострові відбуваються незаконні обшуки, арешти, затримання, зникнення, тортури в місцях позбавлення волі", – додала перша заступниця міністра закордонних справ.

За словами Джапарової, так звані вибори у Криму в Держдуму РФ нелегітимні, а їхні результати – нікчемні, оскільки півострів є невід'ємною частиною суверенної території України.

Контекст:

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав і урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.

Офіційно діяльність Кримської платформи розпочато на інавгураційному саміті 23 серпня 2021 року. У ньому взяло участь 46 делегацій.

На саміті ухвалили декларацію Кримської платформи, яка засуджує політику Росії щодо окупованого Криму. Вона відкрита до підписання іншими країнами, зазначав президент України Володимир Зеленський.

У МЗС РФ назвали Кримську платформу "русофобською акцією, яка не має перспектив", і заявили, що участь інших країн в ініціативі "неминуче позначиться на наших відносинах".

Українська влада зазначала, що Росія перешкоджала проведенню саміту Кримської платформи. За даними РНБО України, через тиск Росії одна з країн, яка раніше підтвердила участь у саміті, відмовилася від неї.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба говорив, що в Києві "реакцією російської сторони задоволені".

Коментуючи протидію РФ Кримській платформі, Зеленський заявив, що тиск був на рівні лідерів країн.