В ОРДЛО й у Криму до затриманих застосовують тортури і залякування – звіт ООН

Ситуацію в Україні вивчала моніторингова місія ООН із прав людини
Фото: ЕРА

Серед тортур, які застосовували до затриманих в ОРДЛО, були, зокрема, позбавлення їжі, води та сну, а також імітація страти, ідеться у звіті верховного комісара ООН із прав людини. Катують людей і в окупованому Криму, ідеться в документі.

На окупованих територіях Донбасу та в окупованому Росією Криму катують і залякують затриманих. Про це йдеться в доповіді управління верховного комісара ООН із прав людини (УВКПЛ), опублікованій 27 серпня.

В ОРДЛО "тортури і залякування осіб, затриманих у зв'язку з конфліктом, зазвичай відбувалися під час затримання й у період адміністративного затримання, коли особу утримують без зв'язку із зовнішнім світом", цим займалися бойовики, представники "поліції" та "МДБ".

"УВКПЛ задокументовано випадки, коли затриманих били, душили, позбавляли їжі, води, сну або можливості користуватися туалетом, а також завдавали ударів електричним струмом, здійснювали тортури становищем, імітацією страти й інші форми тортур. Серед задокументованих форм залякування були погрози стратою, тортурами і сексуальним насильством, часто також стосовно родичів затриманих, і погрози висунення додаткових "обвинувачень" у скоєнні тяжких злочинів", – ідеться в доповіді.

Щодо ситуації у Криму, то представники ООН навели низку прикладів, коли до затриманих застосовували тортури.

"У двох показових справах громадян України, спочатку затриманих за обвинуваченням в участі в українських диверсійних групах, скерованих до Криму для вчинення терористичних актів, було згодом засуджено до позбавлення волі за іншими обвинуваченнями. 18 травня 2017 року одного з обвинувачених засудили до трьох років позбавлення волі за обвинуваченням, пов'язаним зі зберіганням наркотиків. Він заявив у суді, що співробітники ФСБ застосовували до нього тортури і змусили дати перед камерою свідчення щодо самого себе, які надали як доказ. Він також скаржився, що наркотики, виявлені в його автомобілі, підкинула ФСБ", – зазначають у доповіді.

Ідеться про жителя Харківської області Володимира Присича, який у РФ проходив у справі "українських диверсантів" у Криму та відбував строк у колонії в Кабардино-Балкарії. Він уже повернувся в Україну.

Доповідь про період із 14 квітня 2014 року до 13 квітня 2020 року базується на роботі в Україні моніторингової місії ООН із прав людини.

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

2014 року, відразу після анексії Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.