Учасники Кримської платформи засудили захоплення РФ українських портів та спроби торгувати краденим зерном і металом

Саміт Кримської платформи відбувся 23 серпня
Фото: president.gov.ua
Учасники саміту міжнародної Кримської платформи засудили захоплення РФ українських портів у Чорному й Азовському морях і спроби Росії торгувати вкраденим в України зерном та металом. Заяву учасників саміту опубліковано 23 серпня на сайті Офісу президента України.

"Ми засуджуємо захоплення Росією українських портів в Азовському морі та Херсоні, що перешкоджає законній реалізації навігаційних прав і свобод та свободи судноплавства у Чорному та Азовському морях, підриваючи глобальну продовольчу безпеку. Ми також стурбовані масовим транспортуванням важкого озброєння та військового персоналу через Крим, що загострює екологічні наслідки тимчасової окупації Росією Криму з 2014 року", – ідеться у заяві.

Також учасники зазначили, що посилення мілітаризації Криму Російською Федерацією продовжує негативно впливати на безпеку в Чорноморському регіоні.

"Ми засуджуємо зафіксовані спроби Росії торгувати вкраденим зерном та металопродукцією з України", – додали вони.

Також учасники Кримської платформи засудили використання Росією Криму та українських територіальних вод для ведення війни проти України.

Окрім цього, вони закликали РФ негайно звільнити першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова і всіх українців, яких незаконно утримують, а також скасувати заборону на діяльність Меджлісу.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Офіційно діяльність Кримської платформи розпочали на інавгураційному саміті 23 серпня 2021 року. У ньому взяло участь 46 делегацій. На саміті ухвалили декларацію Кримської платформи, яка засуджує політику Росії стосовно окупованого Криму. Вона відкрита для підписання іншими країнами, зазначав Зеленський.

23 серпня 2022 року відбувся другий саміт Кримської платформи. В Офісі президента повідомили, що в ньому взяло участь приблизно 60 делегацій. Зокрема, цього року долучилися лідери "Великої сімки", представники Африканського континенту та країн Латинської Америки.

Контекст:

Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин та незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.

24 лютого 2022 року РФ розпочала повномасштабне вторгнення в Україну та окупувала частину Херсонської (зокрема обласний центр Херсон), Запорізької, Миколаївської, Харківської областей, а також нові території Донецької та Луганської областей (частину РФ захопила ще 2014 року).