Уряд РФ незадоволений "абсолютно неправильною" позицією Туреччини щодо окупації Криму
Російська влада незадоволена позицією Туреччини щодо окупації Криму. Про це 25 серпня заявив спікер Кремля Дмитро Пєсков, повідомляє російський ТАСС.
Коментуючи виступ турецької делегації на форумі Кримської платформи, спікер Кремля зазначив, що позицію Туреччини, яка вважає захоплення українського півострова порушенням міжнародного права, у Москві розцінюють як "абсолютно неправильну".
За словами Пєскова, російська сторона "готова і сповнена терпіння далі роз'яснювати турецьким колегам, так само як й іншим країнам, реальний стан справ із цим російським регіоном".
Він також додав, що російсько-турецькі відносини загалом мають партнерський характер, проте "кримська тема" стосується сфери суттєвих розбіжностей між двома країнами.
23 серпня, виступаючи на першому саміті Кримської платформи в Києві, міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що деокупувати український Крим можна тільки в дипломатичний спосіб.
"Ми підтримуємо прагнення кримських татар до збереження єдності й незалежності в Україні", – додав турецький міністр.
Контекст:
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.
Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав й урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.
Офіційно діяльність Кримської платформи розпочато на інавгураційному саміті 23 серпня 2021 року. У ньому взяло участь 46 делегацій.
На саміті ухвалили декларацію Кримської платформи, яка засуджує політику Росії щодо окупованого Криму. Вона відкрита до підписання іншими країнами, зазначав президент України Володимир Зеленський.
У МЗС РФ назвали Кримську платформу "русофобською акцією, яка не має перспектив" і заявили, що участь інших країн в ініціативі "неминуче позначиться на наших відносинах".
Українська влада зазначала, що Росія перешкоджала проведенню саміту Кримської платформи. За даними РНБО України, через тиск Росії одна з країн, яка раніше підтвердила участь у саміті, відмовилася від неї.