Затримання заступника голови Меджлісу Джелялова пов'язане з його участю у Кримській платформі – представництво президента в АР Крим
Обшуки у Джелялова у представництві назвали черговим актом політики витіснення корінного кримськотатарського народу і його представницьких органів з окупованого Росією Криму.
"Переконані, що відповідні кроки окупаційної адміністрації Російської Федерації щодо Нарімана Джелялова пов'язані з його громадською і політичною діяльністю, зокрема з його участю в якості спікера на різних майданчиках саміту Кримської платформи", – уточнили у відомстві.
Російську Федерацію закликали припинити хвилю репресій і відмовитися від переслідувань громадян України в окупованому Криму за їхні політичні погляди, позиції та переконання.
"Росія повинна виконати наказ Міжнародного суду ООН 2017 року у справі "Україна проти РФ", яким запроваджено тимчасові заходи, зокрема утриматися від обмежень щодо кримських татар на представництво своїх інтересів, включно з поновленням діяльності Меджлісу", – вказали чиновники.
Заступнику голови Меджлісу висловили підтримку.
"Україна робитиме все для деокупації тимчасово окупованого Криму та притягнення винних у цьому та інших злочинах до відповідальності", – пообіцяли у представництві.
Проросійські силовики прийшли з обшуком до Джелялова 4 вересня, його вивезли синім мікроавтобусом Volkswagen. 3 вересня силовики з нашивками ФСБ вилучили техніку під час обшуку в будинку кримського татарина Ельдара Одаманова в Сімферополі у зв'язку з вибухом у селі Перевальне у Криму. Чоловіка забрали, його дружина написала заяву про викрадення в поліцію.
Прокуратура Автономної Республіки Крим і Севастополя відкрила кримінальне провадження за двома статтями Кримінального кодексу України за підсумками обшуків у будинку Джелялова.
Контекст:
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.
Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.
20 липня 2021 року уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що Росія з політичних мотивів переслідує 93 кримських татар. 17 серпня окупаційна влада затримала ще кількох кримських татар.