Зеленський: Рік тому я казав, що ми повернемося до Криму. Цьогоріч ми доводимо: Україна повертається
Зеленський згадав про свій торішній виступ із нагоди Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
"Весь наш великий народе! У цей день минулого року я говорив про те, що ми повернемося. Що ми повернемося до Криму", – наголосив він.
Президент нагадав, що радянська влада розпочала примусову депортацію корінного народу Криму – кримських татар – 18 травня 1944 року. Тоді народ поставили на межу виживання, під час депортації й після неї майже половина примусово переселених людей загинула, сказав Зеленський.
"Майже половина народу! Це був свідомий злочин тиранії проти народу і проти людяності як такої. Сьогодні ми знову звертаємося до того, що було пережито тоді. І робимо це в умовах, коли нащадки тієї тиранії не лише вдруге намагаються позбавити кримських татар їхнього дому – ще з 2014 року. Але й коли вони хочуть відібрати дім уже в усього багатомільйонного українського народу – у всіх, хто живе на нашій землі. Значні території – під окупацією російської армії. Там створено так звані фільтраційні табори, через які проводять сотні тисяч людей. Окупанти знищують наші міста і села. Вони змусили більше 12 млн українців та українок полишити свої домівки. І вони знову, як і 78 років тому, примусово депортують сотні тисяч наших людей на чужину – у віддалені райони", – продовжив він.
Зеленський зазначив, що торік цитував рядки вірша кримськотатарської поетеси Лілії Буджурової "Когда мы вернемся" – у творі наголошено, що "непроханим гостям" доведеться згадати, звідки вони самі, коли кримськотатарський народ повернеться додому.
"І ось цьогоріч, у дні цієї війни, ми доводимо: Україна дійсно повертається. Правда повертається. І народ повертається, – додав Зеленський. – 1944 року, виселяючи кримських татар із їхньої землі, тодішні кати народу були впевнені, що ніхто з переселених не повернеться додому в Крим. Зараз, намагаючись окупувати Україну та зруйнувати наше життя, теперішні кати народу теж були впевнені, що у них усе вийде і що ми нібито не витримаємо. А ми витримали. І боремося, щоб повернутися в кожен куточок нашого дому. І повертаємося".
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
1944 року радянська влада депортувала з Криму сотні тисяч кримських татар. Більшість їх було виселено в Узбекистан. Повертатися до Криму кримські татари розпочали після 1990 року.
За офіційними даними, у дорозі загинула 191 людина. Ще приблизно 16 тис. кримських татар померли на території Узбекистану внаслідок голоду 1946–1947 років. За оцінками різних радянських офіційних органів, загинуло 15–25% кримських татар. За оцінками активістів кримськотатарського руху, які збирали у 1960-ті роки відомості про загиблих, після депортації померло до 46% представників їхнього народу.