Зеленський у річницю депортації кримських татар: Зло повернулося, але цього разу його знищимо. Росії не вдасться вкрасти Крим

Зеленський: Все більше лідерів і держав усвідомлюють, що без повернення Криму не буде повернення спокою міжнародним відносинам і повної сили міжнародному праву
Фото: president.gov.ua
Україна і надалі працює над звільненням і повноцінною реінтеграцією Криму, заявив президент Володимир Зеленський на зустрічі з представниками Меджлісу у День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Відео заяви опублікували в його Telegram.

"Уся наша українська родина сьогодні вшановує пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу, проти якого 79 років тому був скоєний злочин геноциду. Сотні тисяч людей були вигнані на чужину. Увесь народ позбавили рідного дому і намагалися стерти у Криму все, що нагадувало саме про нього. Майже половину цього народу депортація та знущання після неї вбили", – сказав президент.

За роки, зазначив Зеленський, "зло повернулося, щоб так само знищувати людей".

"Але цього разу ми його знищимо. Що б не робила Росія, її агресію чекає поразка. Їй не вдасться вкрасти ані Крим, ані будь-яку іншу нашу частинку. Це – наш із вами дім", – сказав він.

Президент наголосив, що Україна робить усе, щоб "додати до нашої спільної історії день нашої спільної перемоги, який відкриє надійний шлях додому для всіх наших людей".

"І ми б'ємося заради перемоги, зокрема, для того, щоб нею найгідніше вшанувати пам'ять усіх, хто був убитий злом геноциду, усіх, проти кого здійснювали депортації, усіх, чиї діти загинули або не народилися. Ми маємо розбити джерело катастроф. І ми це зробимо", – заявив Зеленський.

Він наголосив, що Україна продовжує роботу щодо звільнення Криму від окупантів і його повноцінного повернення в державну систему України, а також над тим, щоб звільнити з в'язниць усіх кримських татар, засуджених окупаційним режимом.

"Зараз усе більше лідерів і держав усвідомлюють, що без повернення Криму не буде повернення спокою міжнародним відносинам і повної сили міжнародному праву... Упевнений, що прийде час, коли ми всі разом зможемо 18 травня зустрітися в упевненості, що в нашому Криму, у його квітучих садах і в гостинних домах є вільне життя, є теплі спогади бабусь і дідусів, є усмішки дітей і немає єдиного – жодного сліду окупації",  сказав президент.

Контекст:

У травні 1944 року глава СРСР Йосип Сталін підписав постанову про виселення всіх кримських татар із території Криму. Обґрунтування депортації було підготовлено в окремій доповідній записці наркому внутрішніх справ СРСР Лаврентію Берії. Радянська влада примусово вивезла з Криму до Узбекистану, Казахстану й Таджикистану понад 180 тис. осіб. Повертатися до Криму вони почали після 1990 року.

У листопаді 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію геноцидом, а день, коли вона почалася, – 18 травня – проголосила Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

У 2017 році Всесвітній конгрес кримських татар надіслав звернення урядам різних країн із закликом визнати депортацію геноцидом.

Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до Російської Федерації не визнають Україна і більшість країн світу.

Після окупації Криму, за даними правозахисників, ситуація із правами людини на півострові значно погіршилася.

Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, окупаційна влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар, заявляли правозахисники з Human Rights Watch. У квітні 2016 року міністерство юстиції РФ занесло Меджліс кримськотатарського народу до переліку заборонених організацій.