Зеленський заявив, що Кримська платформа набуде статусу міжнародної організації

Зеленський: Ми повернули Крим у світовий порядок денний
Фото: president.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський 1 грудня під час звернення до Верховної Ради заявив, що Кримська платформа набуде статусу міжнародної організації. Про це повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".

Президент нагадав, що в першому саміті Кримської платформи взяло участь 46 делегацій. За його словами, це перший випадок, коли окупацію Криму Росією обговорювали на найвищому міжнародному рівні.

"Ми повернули Крим у світовий порядок денний. Кримська платформа буде закріплена в резолюції Генасамблеї ООН. Ми чекаємо на отримання нею офіційного статусу міжнародної організації. Уперше від моменту окупації ми боремося за Крим не на білбордах, а на всіх міжнародних майданчиках та зустрічах", – сказав Зеленський.

Контекст:

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

Кримська платформа – новий консультативний та координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини та захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав та урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентської співпраці, у форматі експертної мережі.

Офіційно діяльність Кримської платформи розпочали на інавгураційному саміті 23 серпня 2021 року. У ньому взяло участь 46 делегацій.

На саміті ухвалили декларацію Кримської платформи, яка засуджує політику Росії щодо окупованого Криму. Її відкрито для підписання іншими країнами, зазначав президент України Володимир Зеленський.

У МЗС РФ назвали Кримську платформу "русофобською акцією, що не має перспектив", і заявили, що участь інших країн в ініціативі "неминуче позначиться на наших відносинах".

Кулеба говорив, що в Києві "реакцією російської сторони задоволені" .

Українська влада зазначала, що Росія перешкоджала проведенню саміту Кримської платформи. За даними РНБО України, через тиск Росії одна із країн, яка раніше підтвердила участь у саміті, відмовилася від нього. Коментуючи протидію РФ Кримській платформі, Зеленський заявив, що тиск був на рівні лідерів країн.