Чапкіс: Нас починало з Вірським 120 людей, зараз я один залишився G

Чапкіс: Виникає запитання: чому? Чому я один живу досі?
Фото: Gordonua.com

90-річний український хореограф Григорій Чапкіс розповів засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону про співпрацю з відомим хореографом і балетмейстером Павлом Вірським і зазначив, що зі 120 танцівників, які були в їхньому колективі, до 2020 року дожили тільки він і "ще кілька бабусь", але їм 6070 років.

Український хореограф, народний артист України Григорій Чапкіс розповів в інтерв'ю журналісту, засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, що 27 років пропрацював у Національному заслуженому академічному ансамблі танцю України і захоплювався його художнім керівником, відомим балетмейстером і хореографом Павлом Вірським.

Вірський із 1955 року і до своєї смерті в 1975 році керував ансамблем.

"[Перший секретар ЦК Компартії України Володимир] Щербицький запросив його на роботу в Київ. У 55-му приїхав Павло Павлович [Вірський] у колектив, у якому я вже працював 10 років. Це була чудова школа. Я день і ніч молюся на Вірського. Він мене створив, він мене виростив. Я хочу бути на нього схожим. Я і зараз роблю зауваження: припустімо, своїм студентам кажу: "У вас дві праві, але немає лівої ноги". Я жартую і згадую, що десь я це вже чув. Це від Вірського", – розповів Чапкіс.

Він назвав Вірського видатним хореографом і неординарною людиною.

"Ось ми жили в одному будинку. Я дивлюся: рано-вранці він іде з бідоном для молока. Тому що біля дерева збиралася черга. Тому що о 9.00 під'їжджала бочка з молоком, і давали не більше ніж три літри в одні руки. І там міліція стояла, щоб не було бійок. І ось він іде. Звичайна людина. За годину ми зустрічаємося в балетному залі. Заходить Вірський – зовсім інша людина", – згадав хореограф.

За його словами, у Вірського були неймовірні репетиції, але "насамперед він знущався із себе". Чапкіс розповів, що в "50 із гаком років" Вірський робив подвійні тури, але і від членів свого колективу вимагав "синхронності, ритмічності, музикальності, виразності".

Коли Вірський очолив ансамбль, у ньому було приблизно 120 осіб, продовжив хореограф.

"Дімо, нас починало з Вірським 120, зараз я один залишився. Так, усі пішли. Ще кілька бабусь є, але до 80 ніхто не дожив. 60–70. Жінки – до 75. Коли мені було 80 років, я був рекордсменом за віком. А зараз мені 90. Виникає запитання: чому? Чому я один живу досі?" – сказав Чапкіс.

90 років Чапкісу: На колінах у Сталіна я сидів дві хвилини. Але це змінило моє життя, моїх батьків, сестер, братів, моїх дітей та онуків. Читайте повне інтерв'ю

25 лютого хореографу виповнилося 90 років. Цього дня президент України Володимир Зеленський нагородив артиста орденом князя Ярослава Мудрого п'ятого ступеня.

Чапкіс був хореографом у Театрі імені Івана Франка та заступником директора Театру драми і комедії на лівому березі, виступав у складі академічного ансамблю танцю України імені Павла Вірського. У 2007 році заснував Школу танців Чапкіса. Хореограф був суддею кількох сезонів шоу "Танці з зірками", яке виходить на телеканалі "1+1".