"Підібрали вертоліт, який би максимально точно підходив під той час". У зніманні серіалу HBO "Чорнобиль" брала участь авіація ЗСУ
У бригаді транспортної авіації Повітряних сил Збройних сил України заявили, що американці консультувалися з ними щодо подій у Чорнобилі, а велика група художників перефарбувала гвинтокрил бригади в радянські кольори.
Зйомки мінісеріалу "Чорнобиль" телеканала HBO відбувалися зокрема на базі бригади транспортної авіації Повітряних сил ЗСУ в Київській області, а українські льотчики консультували представників американської знімальної групи. Про це повідомили у пресслужбі Міноборони України.
Зазначено, що у фільмі знімали український гвинтокрил, перефарбований у "радянські" кольори, за штурвалом якого був командир ескадрильї частини.
Знімання відбувалося понад рік тому. Українських військових попросили "тримати язик за зубами" до виходу серіалу.
"Результат — неймовірний. Вони показали правду, яка в даному випадку більш вражаюча, ніж будь-яка вигадка. Для нашої частини це насправді дуже близька історія. У нас і досі працюють люди, що мають пряме відношення до трагічних подій 86-го. Колишній заступник командира частини на Ан-30 проводив аерофотозйомку над Чорнобилем у 1986 році... Що вже казати про тогочасний побут, ми ще зовсім недавно всі так жили", – сказав заступник командира авіабригади полковник Олег Михайленко.
За словами офіцера, його вразила ретельність, із якою працювала американська знімальна група.
"Підібрали вертоліт, який би максимально точно підходив під той час... Це діючий вертоліт, який активно використовується, в тому числі й на сході. Велика група художників взялася його перефарбовувати. На екрані здається, що там усе просто. Ну, вертоліт, ну, зелений. Та американці прискіпливо добивались ефекту "старовини", аби той не виглядав, ніби щойно із "салону". А ми, у свою чергу, переживали лише за те, аби їхня фарба гарно відмивалась. Бо ж після знімання нам ще літати на цій "зірці", – продовжив він.
Михайленко додав, що гвинтокрил повернули в тому ж вигляді, у якому взяли. За словами авіатора, на кожну сцену витрачали до 30 дублів.
"Проста, на перший погляд, сцена, де на борту вертольота розмовляють науковці... Насправді вертоліт тоді не летів. Його поставили на спеціальні вібруючі подушки, аби імітувати політ. Навколо нього облаштували десятки прожекторів, ламп... Ми такої техніки зроду не бачили! Асистенти постійно ставили різного роду запитання... "А як правильно підійти до вертольота? А так можна пролетіти? А як тоді літали? А оце правильно? А отак? А під гвинтом акторам можна проходити?.." За відсутність авіаційних ляпів відповідали ми", – заявив він.
Фільм ґрунтується на подіях 1986 року, коли стався вибух четвертого реактора на Чорнобильській атомній електростанції. Ролі виконали Стеллан Скарсгард, Емілі Вотсон, Джаред Гарріс, Джессі Баклі. Режисер – швед Йохан Ренк. Знімали фільм на Ігналінській АЕС та Вільнюсі у Литві, знімання відбувалося і в Україні.
Прем'єра серіалу відбулася на HBO 6 травня 2019 року. У картині всього п'ять епізодів.
"Чорнобиль" очолив рейтинг найпопулярніших серіалів в історії, які здобули найвищу оцінку глядачів за даними International Movie Data Base.
Аварія на Чорнобильській атомній електростанції у квітні 1986 року стала однією з найбільших промислових ядерних катастроф в історії. За міжнародною шкалою ядерних подій, прийнятою в 1988 році, аварія на ЧАЕС – одна із двох, яку оцінили за максимальним, сьомим, рівнем небезпеки. Порівнянна з нею за масштабами тільки катастрофа на японській АЕС "Фукусіма-1" 2011 року.