На Каннському кінофестивалі відбудеться прем'єра документального фільму Лозниці "Бабин Яр. Контекст"
Картину презентують у програмі "Спеціальний показ" (Séance Speciale).
Фільм зробила нідерландська компанія Atoms & Void на замовлення Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр". Стрічку створено за архівними матеріалами, в ній ідеться про трагедію Бабиного Яру та її наслідки.
У фільмі використано матеріали з Красногорського архіву (Російський державний архів кінофотодокументів), Бундесархіву та німецьких регіональних архівів, Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Гордія Пшеничного, а також із приватних зібрань.
"Деякі матеріали збереглися дуже добре, а деякі були в поганому стані. Реставрація зображень тривала кілька місяців. Нам удалося знайти документи, із якими не були знайомі навіть фахівці-історики. Наприклад, ми змогли зібрати повністю виступ Діни Проничевої (одна з тих, хто врятувався з Бабиного Яру. – "ГОРДОН") на київському процесі. Річ у тім, що в київському архіві Пшеничного зберігали тільки частину цього матеріалу, а в російському Красногорському архіві ми знайшли весь знятий матеріал свідчення Проничевої, зокрема кадри, які не увійшли до випущеного 1946 року у СРСР кіножурналу", – сказав Лозниця.
В Україні фільм "Бабин Яр. Контекст" презентують восени цього року в межах заходів, присвячених 80-м роковинам трагедії Бабиного Яру.
"Бабин Яр – це місце болю та пам'яті, місце, де історія буквально ввібрана в землю. Десятки тисяч людей було вбито тут. Про багатьох із них ми не знаємо нічого. Вони зникли, було знищено цілий світ. І наше завдання – повернути пам'ять про них, створити тут такий простір, який зробить історію Бабиного Яру близькою, важливою й актуальною для будь-кого, хто живе в цьому місті, хто приїжджає сюди, узагалі для всього світу", – сказав художній керівник центру "Бабин Яр" Ілля Хржановський.
Контекст:
74-й Каннський кінофестивалі відбувається із 6-го до 17 липня у Франції.
У пресслужбі зазначили, що "Бабин Яр. Контекст" – сьомий фільм Лозниці, запрошений в офіційну програму Каннського фестивалю.
Під час Другої світової війни гітлерівські війська використовували урочище Бабин Яр у північно-західній частині Києва як місце масових розстрілів мирного населення. 29 вересня 1941 року за наказом окупаційної адміністрації все єврейське населення зобов'язали з'явитися до Бабиного Яру, де до 30 вересня розстріляли понад 33 тис. осіб. За різними оцінками, там було вбито від 70 тис. до 200 тис. людей.