Переможниця нацвідбору на "Євробачення 2022" Паш заявила, що знімає свою кандидатуру з участі у конкурсі

Аліна Паш: Я артистка, а не політик. У мене немає армії піарників, менеджерів, юристів, аби протистояти всій цій атаці та натиску. Я не хочу далі бути у цій брудній історії
Фото: Alina Pash / Instagram
Переможниця українського нацвідбору на "Євробачення 2022" співачка Аліна Паш 16 лютого заявила в Instagram, що знімає свою кандидатуру з участі у конкурсі.

Паш заявила, що є громадянкою України, дотримується законів країни і "старається нести традиції та цінності України у світ".

"У що вилилася ця історія – це зовсім не те, що я закладала у свою пісню. Я артистка, а не політик. У мене немає армії піарників, менеджерів, юристів, аби протистояти всій цій атаці та натиску, зламам моїх соціальних мереж, погрозам. А також абсолютно неприйнятним формулюванням, які дозволяють собі люди, не розібравшись у ситуації та забувши про гідність кожного громадянина України. Я не хочу цієї віртуальної війни та хейту. Головна війна зараз – це зовнішня, яка прийшла в мою країну у 2014 році. Я не хочу далі бути у цій брудній історії. З важким серцем я знімаю свою кандидатуру як представника України у конкурсі "Євробачення". На жаль. Мені дуже жаль", – написала вона.

Перед цим співачка повідомила, що дістала відповідь від Держприкордонслужби про перетинання нею адмінкордону з окупованим Кримом у 2015 році. З'ясували, що така інформація у базі ДПСУ зберігається п'ять років і видати таку довідку відомство не може.

"Виявилося, що поки ми чекали на офіційну відповідь на мій запит від прикордонної служби, член моєї команди намагався знайти цю інформацію якомога швидше й обрав не той шлях, який би погодила я чи будь-хто інший із нас. Що бачила я? Довідку. На вигляд офіційну. У ній були справжні дати в'їзду до тимчасово окупованого Криму, правильно вказаний КПВВ "Чаплинка", через який я перетинала адміністративний кордон. Підстав вважати, що довідка не є справжня, ніхто з команди не мав. Яким саме чином, як та звідки член нашої команди міг отримати документ, який був наданий Суспільному, невідомо. Якщо довідка, передана членом нашої команди Суспільному, підроблена чи несправжня, свої висновки мають зробити правоохоронні органи та суд. Зі свого боку ми готові допомагати у встановленні істини", – написала Паш.

Контекст:

Фінал українського нацвідбору на "Євробачення 2022" відбувся 12 лютого. Переможницею конкурсу стала українська співачка Аліна Паш із композицією "Тіні забутих предків", яка набрала 15 балів (вісім дало журі та сім – телеглядачі) із 16 можливих.

Перемога Паш викликала обурення в мережі – артистку звинуватили в тому, що вона порушила правила конкурсу, відвідавши у 2015 році Крим через РФ.

Команда Паш 13 лютого надала документи про легальний перетин кордону окупованого Криму. У довідці, наданій ДПСУ, написано, що Паш перетинала кордон України через КПВВ "Чаплинка" 11-го і 13 серпня 2015 року.

14 лютого український активіст Сергій Стерненко заявив, що артистка підробила документи, і звернувся до ДПСУ з вимогою їх перевірити. Реагуючи на його заяву, організатори нацвідбору повідомили, що до завершення перевірки не підписуватимуть із нею договору. Паш сказала, що запит на надання документа робив представник команди. Також вона подала аналогічний запит особисто.

15 лютого прессекретар Держприкордонслужби України Андрій Демченко заявив, що відомство не видавало співачці довідки про законний перетин адмінкордону з окупованим Кримом 2015 року.

Голова Суспільного Микола Чернотицький заявив, що має намір звернутися в поліцію. "Я буду звертатися до правоохоронних органів щодо надання підробних документів. На мою думку, шахраї не можуть представляти Україну на "Євробаченні", – написав він у Facebook. За словами Чернотицького, оргкомітет планує провести збори, на які запросять Паш.

Суспільне, реагуючи на заяву прикордонників, наголосило, що дістало документ не від самої співачки, а від її представникаУ команді артистки заявили, що розбираються, як саме цей документ опинився в їхньому розпорядженні.

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

2015 року Кабмін України затвердив порядок в'їзду на територію тимчасово окупованого півострова. Для іноземців та осіб без громадянства в'їзд до Криму та виїзд із нього можливий за паспортними документами та спеціальним дозволом, виданим територіальним органом Державної міграційної служби. Постанова Кабміну також визначає перелік контрольних пунктів, у яких здійснюють прикордонний, митний та інші види контролю і пропуску людей, транспорту та вантажів, які в'їжджають або виїжджають із Криму.

"Євробачення 2022" відбудеться у Турині (Італія). Фінал конкурсу проводитимуть 14 травня, а півфінали запланували на 10-те і 12 травня. У конкурсі візьмуть участь представники 41 країни, зокрема України.