Голова Держпродсоживслужби про дослідження українського молока: У найгірших пробах уміст радіонуклідів удвічі менший за допустимі норми в ЄС

Лапа звернув увагу на відмінність у допустимих нормах між Україною та Євросоюзом
Фото: Volodymyr Lapa / Facebook

Далеко не всі проби в молоці з найбільш уражених радіацією населених пунктів України засвідчили перевищення норм за радіонуклідами, зазначив голова Держслужби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа.

Інформація британського видання The Independent про те, що в українському молоці перевищені норми вмісту радіонуклідів, не відповідає дійсності. Про це у Facebook заявив голова Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа, зазначивши, що інші видання повторили це твердження.

Як приклад він навів заголовок "Рівень радіоактивності українського молока перевищує норму – The Independent".

"Усе дуже погано. Важко уникнути такого враження, прочитавши статтю про зараженість українського молока радіонуклідами. Перевищення норми в п'ять разів – це не жарт. Давайте розбиратися. У заголовку йдеться нібито про все молоко з України (і так само в оригіналі на The Independent). По тексту вже мова йде про окремі регіони", – написав Лапа.

За його словами, дослідження стосувалося "критичних населених пунктів" переважно в Рівненській області, які зазнали найбільшого радіаційного ураження.

"І далеко не всі проби там показують перевищення", – зазначив голова Дерпродспоживслужби.

Він також звернув увагу на відмінність у допустимих нормах між Україною та Європейським союзом. Наприклад, норматив щодо цезію-137, встановлений МОЗ України у 2006 році, становить для сирого молока і деякої молочної продукції 100 Бк/кг, для масла і сирів – 200, для сухого молока – 500.

Голова Держпродспоживслужби звернув увагу, що у регламенті ЄС допустиме зараження молочних продуктів радіонуклідами цезієвої групи становить 1000 Бк/кг

"Отже, що маємо в сухому підсумку. У найгірших пробах по молоку в найбільш уражених населених пунктах (а не регіонах!) уміст радіонуклідів у молоці вдвічі менший за допустимі норми в ЄС. Саме так мав би виглядати заголовок цієї статті в Україні", – заявив Лапа.

Дослідження, про яке The Independepent повідомило 10 червня, проводила лабораторія в Університеті Ексетера (Великобританія) та Український інститут сільськогосподарської радіології. Учені відібрали коров'яче молоко з приватних ферм і будинків у Рівненській області, на території, розташованій за 200 км від місця аварії на Чорнобильській АЕС. Результати засвідчили, що рівень вмісту радіоактивного з'єднання цезію був перевищений у шести зразках із 14 для дорослих, а для дітей – у восьми.