"Три з половиною роки доглядати, а потім узяти їх замалювати?" Власник "Емпоріуму" назвав провокацією знищення графіті часів Євромайдану
Власник меблевого магазину "Емпоріум" у Києві Ігор Доценко заявив, що доглядав за графіті часів Євромайдану три з половиною роки, а у 2015 році, "коли дійсно була загроза, що вони можуть зникнути, їх покрили лаком". Він додав, що не знайомий із людиною, яка зафарбовувала графіті.
Власник меблевого магазину "Емпоріум" у Києві, на стінах якого зафарбували графіті часів Євромайдану, Ігор Доценко в коментарі "Українській правді" заявив, що не давав указівок знищувати малюнки.
"Ми їх не видаляли. Я нікому ніяких вказівок не давав. Я не зацікавлений був це робити. Ці графіті були створені в мій день народження 12 лютого 2014 року. Під час революції вночі прийшли хлопці і спитали: "Ми тут розмальовуємо стіни". А я кажу: "А чого ви питаєте? Робіть", – заявив він.
Доценко стверджує, що доглядав за графіті три з половиною роки.
"Фарби, якими їх малювали – і нітрофарба, і масляна, і гуаш – вони вже до осені половина облетіла. Ми їх підмальовували, і у 2015 році, коли дійсно була загроза, що вони можуть зникнути, ми покрили їх лаком", – заявив бізнесмен.
За його словами, знищення графіті – "провокація".
"Тобто три з половиною роки їх доглядати, а тоді взяти їх замалювати? Причому зробити це тоді, коли всі з відпусток приїхали, коли в суботу повне місто людей, усі гуляють, ярмарки. Це провокація. Сам В'ятрович (голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович. – "ГОРДОН") у себе на Facebook написав і своїм постом усе всім пояснив", – сказав Доценко.
Він також прокоментував фото, на якому він дивиться на людину, що зафарбовує графіті.
"Я не замальовував. І, може, навіть і ця людина не замальовувала. Чи замальовувала. Я приїхав на роботу щось о дванадцятій – на початку першої і побачив цю людину, я запитав, хто вона і що тут робить, бо я знаю, що комунальні служби час від часу чистять фасади. Буквально відразу до мене під'їхала Віра Савченко, помічник нардепа Надії Савченко, і гнівно сказала так: "Як же так, нащо ви замальовуєте, то ж неправильно". Я кажу: "Що ви кажете, ви ж бачите, що я щойно приїхав на машині". Я її (людини, яка зафарбовувала графіті. – "ГОРДОН") не знаю. Вона казала: "Мені сказали пофарбувати, і я фарбую", – розповів бізнесмен.
Доценко додав, що дістав приблизно 200 погроз у соцмережах після знищення графіті, зокрема і від помічників народних депутатів.
Також бізнесмен розповів, що магазин "Емпоріум" закрився, але він не обговорював з Інститутом української мови Національної академії наук України питання продовження чи припинення оренди будівлі.
За словами Доценка, збитки становлять суму "між десятками і сотнями тисяч гривень".
Водночас він відмовився коментувати, чи давав свідчення правоохоронцям у справі про знищення графіті.
Бізнесмен також заявив, що готовий сприяти у відновленні графіті і планує щодо цього питання зв'язатися з їх автором.
На фасаді магазину "Емпоріум" у Києві під час Революції гідності з'явилися графіті із зображеннями українських письменників Тараса Шевченка, Івана Франка і Лесі Українки. 2 вересня журналістка Тетяна Висоцька повідомила, що їх стерли.
Доценко назвав графіті "революційним трафаретним живописом" і заявив, що "не треба підносити трафаретне мистецтво до рангу творів". Пізніше він заявив, що графіті зафарбували "провокатори".
Голова українського Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович повідомив, що інститут готує звернення в поліцію і Генпрокуратуру України.
Міністр культури України Євген Нищук назвав знищення графіті "неприпустимим і недалекоглядним".
3 вересня біля "Емпоріуму" пройшла протестна акція. Активісти розбили двері магазину, розмалювали вікна, закидали будівлю яйцями і підпалили автомобільні шини.
Генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що прокуратура Києва відкрила кримінальне провадження за фактом знищення графіті. Він додав, що бізнес власників "Емпоріуму" чекають перевірки.
Прес-секретар київської прокуратури Надія Максимець повідомляла, що найближчим часом Доценка мають викликати на допит.
Група художників збиралася 4 вересня розпочати відновлення малюнків, проте їхній автор, художник Sociopath, заявив, що трафарети наразі в нього і що він сам відновить графіті, коли "ситуація набуде правильного розвитку". Пізніше Sociopath повідомив, що домовився про проведення реставрації з Нищуком.