Переможцем архітектурного конкурсу музею "Бабин Яр" став проєкт з Австрії
Австрійські архітектори, які перемогли в конкурсі на найкращий проєкт майбутнього Меморіального центру "Бабин Яр", запропонували розмістити основну експозицію на глибині 20 метрів та обладнати музей стінами, які змикаються над відвідувачами.
Переможцями міжнародного архітектурного конкурсу на найкращий проєкт майбутнього Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" стала команда архітектурного бюро Querkraft Architekten з Австрії. Про це 9 вересня повідомив сайт майбутнього музею.
Сам конкурс було завершено 6 вересня, у ньому брали участь 165 заявок із 36 країн. Переможця підтримала більшість членів журі.
"Концепція проєкту-переможця побудована довкола сприйняття відвідувачів центру. Архітектурне рішення допомагає на фізичному рівні відчути небезпеку й безпросвітність, які оточили жертв Голокосту під час тих трагічних подій. До основної експозиції, розташованої на 20 метрів нижче від рівня землі, веде довгий, схожий на щілину вхід. Його стіни врешті змикаються над відвідувачем. Це аналогія, з одного боку, шляху жертв Бабиного Яру до місця загибелі, а з іншого – спершу непомітного, але невпинного сліпого занурення суспільства у темряву насилля. Після того як відвідувач проходить основною експозицією, він повільно повертається у сповнений світлом простір", – ідеться в повідомленні.
За задумом авторів проєкту, центральна частина музею "символізує майбутнє, що дає надію".
"Саме довкола нього розташовані приміщення для діалогу, досліджень і публічних заходів. Архітектурне рішення побудоване на контрасті між цими просторами темряви й світла", – зазначили на сайті.
Конкурс було оголошено у грудні 2018 року.
Під час Другої світової війни гітлерівські війська використовували урочище Бабин Яр у північно-західній частині Києва як місце масових розстрілів мирного населення, більшу частину якого становили євреї. 29 вересня 1941 року за наказом окупаційної адміністрації все єврейське населення зобов'язали з'явитися до Бабиного Яру, де до 30 вересня розстріляли понад 33 тис. осіб. За різними оцінками, там було вбито від 70 до 200 тис. людей.