"Адміністратор не має права втручатися у діяльність мера Києва та виконавчої влади". Рада почесних громадян Києва закликала не ухвалювати закон про столицю

Рада почесних громадян після вивчення законопроєкту разом із юристами дійшла висновку, що він "дуже сирий"
Фото: ukranews.com
У законопроєкті №2143-3 про столицю закладено загрози місцевому самоврядуванню, тому Верховній Раді необхідно утриматися від його ухвалення, заявили члени Ради почесних громадян Києва 25 листопада на пресконференції в інформаційному агентстві "Інтерфакс-Україна".

"Прийняття цього законопроєкту може спричинити хаос у керівництві містом Києвом. Призначення наглядача, який має контролювальні функції, може скасовувати рішення Київради і впливати на функцій виконавчої структури, буде негативно впливати на життєдіяльність не лише столиці, а й усієї України.  А вибори киян перетворяться на фейк, тому що визначати позицію буде призначений голова КМДА. Ми, Рада почесних громадян, хотіли б, щоб у законі про столицю було менше політики", – заявив голова організації, екснардеп та колишній міністр охорони здоров'я Микола Поліщук.

Він повідомив, що Рада почесних громадян після вивчення законопроєкту разом із юристами дійшла висновку, що він "дуже сирий": низку термінів, таких як "належні умови", "певні повноваження", "місце знаходження", "розміщення", можна трактувати по-різному, межі районів має визначати міськрада, а не Кабінет Міністрів, сумнівним є й інститут префекта.

"Рада почесних громадян Києва вважає, що обраний киянами голова є найвищою посадовою особою у Києві. І саме він керує як законодавчою, так і виконавчою владою в Києві. А адміністратор не має права втручатися в діяльність міського голови Києва та виконавчої влади. Він не має права скасовувати рішення Київради. Якщо є якісь порушення, він може звертатися до суду та інших структур", – переконаний Поліщук.

Член Ради почесних громадян Києва, народний депутат IVVI скликань, заслужений економіст України Віталій Корж додав, що низка структур, зокрема юридичне та науково-експертне управління парламенту, а також Рада Європи висловили зауваження до законопроєкту.

"Ми стурбовані тим, що більшість у Верховній Раді зараз хоче поспіхом прийняти цей закон і не дуже звертає увагу на наслідки. Ми хотіли застерегти від цього. Сподіваємося, що до нас прислухаються і врешті-решт врахують думку і Ради Європи, і Венеціанської комісії, і Головного науково-експертного управління ВР, яке майже відхилило проєкт закону в попередній редакції. Над цим законом треба ще прискіпливо працювати, вносити поправки. А головне, прислухатися до думки киян, громади Києва", – сказав Корж.

Відео: Інтерфакс-Україна / YouTube

Контекст:

18 листопада на порядку денному Верховної Ради України стояв розгляд законопроєкту "Про місто Київ – столицю України", його планували ухвалювати за спецпроцедурою – без можливості обговорення кожної поправки. Однак засідання закрили достроково, а перед цим оголосили перерву для наради керівників фракцій та груп щодо законопроєктів №2143-3 та №4298, пише "Інтерфакс-Україна".

У першому читанні Верховна Рада ухвалила законопроєкт про столицю ще 3 жовтня 2019 року, понад два роки тому. Законопроєкт пропонує розділити повноваження та посади київського міського голови та голови КМДА, який "здійснюватиме нагляд за дотриманням Конституції та законів України органами місцевого самоврядування та координуватиме діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади".

"Новий закон про столицю, якщо його ухвалювати, не повинен порушувати конституційних прав мешканців столиці та принципів місцевого самоврядування", заявив у жовтні 2021 року мер Києва Віталій Кличко. 1 листопада він надіслав текст законопроєкту про столицю №2143-3 на розгляд Венеціанської комісії та Ради Європи.

2003 року Конституційний Суд України вже ухвалював рішення про те, що Київську міську державну адміністрацію (КМДА) має очолювати особа, яку обрано міським головою. У листопаді 2010 року четвертий президент України Віктор Янукович розділив ці посади, унаслідок чого мера Леоніда Черновецького на посаді голови міськадміністрації змінив Олександр Попов. 2014 року, після перемоги Віталія Кличка на виборах міського голови Києва, п'ятий президент Петро Порошенко призначив його головою КМДА.