Ткаченко пояснив, чому заважає владі Києва отримати Гостиний двір
Міністр культури та інформполітики Олександр Ткаченко не одержав гарантій, що столична влада влаштує в Гостиному дворі "культурний хаб", та ініціював передання будівлі на баланс міністерства. Про це він написав у своєму Telegram-каналі 1 лютого.
За словами Ткаченка, щойно будівлю Гостиного двору повернули у власність держави, постало питання про його концепцію: культурний хаб або черговий ТРЦ. Він зазначив, що за рік КМДА, яка захотіла отримати цей об'єкт у комунальну власність, так і не змогла оприлюднити проєкт концепції.
Тому, повідомив міністр, на засіданні уряду він попросив не поспішати з переданням, а укласти спочатку між Міністерством культури і КМДА меморандум, у якому влада Києва пообіцяє створити в будівлі культурний хаб і деякі музеї.
"Майже по спливу місяця стало очевидно, що у КМДА не поспішають пристати на цю ідею. Тож я виступив з ініціативою та звернувся до прем'єра щодо передачі Гостиного двору на баланс МКІП для створення в рамках проєкту "Велика реставрація" музею сучасного мистецтва та культурного хабу", – написав він.
"Як тільки про це стало відомо у КМДА, меморандум у нашій редакції було підписано миттєво. Але ми не стали чекати роки, й ініціатива щодо передачі Гостиного двору МКІП почала втілюватися", – заявив міністр.
Зараз у відомстві очікують на рішення уряду.
"Сподіваємося, воно буде ухвалено на користь міністерства, що дасть нам правові підстави для боротьби з рейдерами, а також для повноцінної реалізації концепції музею сучасного мистецтва із залученням громадськості", – написав Ткаченко.
Сьогодні мер столиці Віталій Кличко заявив, що після того, як місто пройшло всі бюрократичні процедури та погодження з посадовцями стосовно передання Києву Гостиного двору, "голос подало Міністерство культури".
Він запевняє, що місто готове відремонтувати будівлю, створити у ній суспільний простір, музей Києва, розмістити інші експозиції, проте Міністерство культури та інформполітики блокує цей процес.
Гостиний двір – торговельний комплекс на Контрактовій площі в Києві, його було побудовано 1809 року. 2011 року будівлю Гостиного двору прибрали зі списку пам'яток архітектури.
У вересні 2012 року Київрада передала ПАТ "Укрреставрація" земельну ділянку площею 1,02 га на Контрактовій площі, 4 в оренду на п'ять років. Компанія мала перетворити Гостиний двір на торговельно-офісний центр. Проти реконструкції будівлі кілька років протестували активісти. У липні 2014 року Київрада розірвала угоду з ПАТ "Укрреставрація" про оренду землі.
У грудні 2014 року Київська міська рада звернулася до Кабінету Міністрів із проханням повернути Гостиний двір у комунальну власність. Як зазначили депутати, будівля в аварійному стані і потребує консервації.
28 лютого 2018 року Київський апеляційний господарський суд зобов'язав приватну структуру повернути державі будівлю Гостиного двору. Орендар заявив, що буде далі судитися за неї.
8 травня Верховний Суд України залишив чинним рішення Київського апеляційного господарського суду, визнавши, що ПАТ "Укрреставрація" не виконувала умов договору оренди.