У Києві активістка Femen оголила груди, вимагаючи скасування військового обліку для жінок
"Жінки та дівчата можуть брати участь у військових конфліктах виключно добровільно. Уряд не має морального права примушувати жінок до участі у війнах. Жінки досі не мають рівних прав із чоловіками, і тому на них не мають накладати рівні обов'язки", – повідомили організатори акції.
Представниця Femen була з дитиною.
На опублікованих організацією фотографіях видно, що поліцейські та бійці Нацгвардії намагалися перешкодити акції та прикривали жінку одягом.
Контекст:
У квітні 2021 року набув чинності закон №1357-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку" від 30 березня 2021 року, в якому було прописано норму про розширення переліку професій. До цього діяв перелік спеціальностей, затверджений ухвалою Кабміну від 14 жовтня 1994 року.
Відповідно до закону, жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною у переліку, мають стати на військовий облік. У жовтні Міноборони створило перелік спеціальностей та професій, а 17 грудня наказ набув чинності.
Жінки, які мають професію чи спеціальність зі списку, затвердженого Міноборони, мають стати на військовий облік до кінця 2022 року. Зокрема, ідеться про журналістів, операторів, піарників, видавців, бібліотекарів, перекладачів, аналітиків, фінансистів, учених, менеджерів різного профілю, ветеринарів та інших.
21 січня Міністерство оборони України розробило нову редакцію наказу про військовий облік жінок, скоротивши кількість спеціальностей, представниці яких мають ставати на облік, та передало її на погодження до Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України.
За даними Міноборони України, 15% особового складу ЗСУ (31 тис.) складається із військовослужбовців-жінок. За словами президента Володимира Зеленського, з 2014 року кількість жінок у лавах ЗСУ зросла вдвічі.