У прокуратурі пояснили, чому через закрите укриття в Києві під варту відправили лише охоронця
Прессекретарка прокуратури Києва Надія Максимець 5 червня в ефірі телемарафону на каналі "Рада" пояснила, чому прокуратура просила тримання під вартою для охоронця Вадима Мошкіна, який не відчинив дверей у бомбосховище, а чиновникам – цілодобовий домашній арешт. Дії охоронця та чиновників кваліфікували за різними статтями, у Мошкіна вона важча.
"Усім чотирьом підозрюваним прокуратура просила застосувати найсуворіші запобіжні заходи, які можна застосовувати відповідно до санкцій інкримінованих статей", – наголосила Максимець.
За її словами, слідство встановило, що саме охоронець безпосередньо не відчинив дверей в укриття під час повітряної тривоги, залишивши людей на вулиці під обстрілами. Його дії кваліфікували за ч. 3 ст. 135 КК України (залишення в небезпеці, що спричинило смерть). Санкція статті передбачає від п’яти до восьми років позбавлення волі.
Також місцеві жителі повідомляли, що не лише в ніч проти 1 червня, а й раніше їм неодноразово відмовляли відчинити двері в укриття під час нічних повітряних тривог.
Максимець додала, що в разі апеляції прокуратура наполягатиме на тому, щоб залишити охоронця під вартою.
Водночас дії чиновників кваліфікували як "недбалість, що спричинила тяжкі наслідки". Вони мали, зважаючи на свої повноваження, організувати роботу укриття та забезпечити контроль над тим, щоб люди мали вільний доступ до сховища під час повітряної тривоги, але не зробили цього. Санкція статті передбачає до п'яти років ув'язнення, тому для них максимально суворий запобіжний захід – цілодобовий домашній арешт.
Контекст:
У ніч проти 1 червня внаслідок ракетної атаки в кількох районах Києва впали уламки ракет. Поранення дістало 16 людей. Біля поліклініки в Деснянському районі загинуло троє людей (серед них дев'ятирічна дівчинка), які прийшли в укриття, але не змогли потрапити всередину.
Чоловік однієї із загиблих розповів, що уламки впали тоді, коли він шукав охоронця поліклініки, щоб той відчинив сховище. Поліція розпочала розслідування через закрите укриття.
Затримали охоронця поліклініки і трьох посадовців – першого заступника Деснянської РДА, директора поліклініки та його заступника. 2 червня їх повідомили про підозру: чиновників – у службовій недбалості, що спричинила тяжкі наслідки, охоронця – у залишенні в небезпеці, що спричинило смерть.
Голосіївський суд Києва 3 червня обрав запобіжний захід підозрюваним. Охоронця залишили під вартою, решті підозрюваних призначили цілодобовий домашній арешт. Охоронець установи був єдиним із чотирьох підозрюваних, який визнав свою провину.