Уряд своїми діями зриває опалювальний сезон – Асоціація міст України
Підприємства теплокомуненерго (ТКЕ) по всій країні вимушені припинити постачання гарячої води, підготовку до опалювального сезону й ініціювати власне банкрутство. Це відбувається через брак коштів на подання тепла, газу для бюджетників і населення за спеціальними цінами, що стало наслідком дій уряду, заявили в Асоціації міст України (АМУ).
"Місцеве самоврядування б'є на сполох: гарячу воду відключають уже, коштів на подачу тепла немає, газу для бюджетників і населення за спеціальними цінами немає теж. За місяць до початку опалювального сезону підприємства ТКЕ всієї України вимушені припиняти постачання гарячої води, підготовку до опалювального сезону та ініціювати власне банкрутство", – ідеться в заяві АМУ.
В асоціації повідомили, що підприємства ТКЕ з 1 вересня через дії уряду від'єднали від режиму покладання спеціальних зобов'язань (ПСО), тобто скасували гнучкі умови, які давали можливість стабільно працювати.
"Гарячої води вже немає, а тепла за таких умов не буде, бо постанова уряду від 22 серпня 2023 року №896 позбавила можливості підприємства придбання природного газу за режимом ПСО для надання населенню послуг; уряд не відшкодував 36 млрд грн різниці в тарифах і у підприємств немає коштів для розрахунків із газопостачальними компаніями; уряд ініціює вилучення 4% ПДФО з доходів місцевих бюджетів, щоб муніципалітети не стримували тарифи, допомагаючи підприємствам теплопостачання", – зазначають в АМУ.
У заяві також наголошують, що голови громад – членів Асоціації міст України запропонували премʼєр-міністру України зустрітися і знайти спільні рішення для уникнення зриву майбутнього опалювального сезону.
"Без термінових змін до постанови №896 неможливо вирішити критичні питання забезпечення надання послуг теплопостачання та гарячого водопостачання населенню, відповідно, слід очікувати зриву опалювального сезону, а без збереження 4% ПДФО в бюджетах громад тарифи на тепло стрімко підвищаться або буде припинено опалення", – ідеться в заяві АМУ.
Асоціація міст України, яку очолює мер Києва Віталій Кличко, звернулася до президента, уряду й парламенту щодо збереження в державному бюджеті на наступний рік "військового" ПДФО і загалом 64% ПДФО в місцевих бюджетах. Вилучення у громад частини податку на доходи фізичних осіб зруйнує систему оборони країни, ідеться у зверненні.
Контекст:
30 вересня 2021 року на засіданні Конгресу місцевих і регіональних влад було підписано меморандум, згідно з яким тарифи на тепло й гарячу воду в Україні взимку 2021–2022 років не зростатимуть і становитимуть 7,4 грн за 1 м&³3; для населення і 13,6 грн за 1 м&³3; для бюджетних установ. Меморандум було підписано між Кабміном, НАК "Нафтогаз України", Асоціацією міст України й Палатою місцевих влад конгресу.
Премʼєр-міністр Денис Шмигаль тоді пояснив, що держава спрямує до місцевих бюджетів 4% податку на доходи фізосіб (не менше ніж 11 млрд грн), а також у місцевих бюджетах залишать 13,44% від акцизу на пальне.
Як повідомив сайт уряду, серед головних пунктів меморандуму – домовленість про безперебійні постачання газу й фінансову підтримку громад з боку держави для безперервної роботи теплокомуненерго і незмінності тарифів.
У липні 2023 року голова Асоціації міст України, мер Києва Віталій Кличко виступив з ініціативою внести зміни до законодавства, щоб громади мали право допомагати не лише тим військовим підрозділам, які зареєстровано на їхній території або які входять до сил оборони громади, але й усім іншим. Також Кличко запропонував створити на платформі Асоціації міст України координаційну раду за участі міських і селищних голів, представників Генштабу та Міноборони, щоб допомога громад була скоординованою й максимально ефективною. Про це писав "Цензор.НЕТ".