Під час бунту в СІЗО Кропивницького до ув'язнених застосовували спецзасоби – Денісова
Після бунту в СІЗО Кропивницького в одній із камер було знайдено тіло померлого в'язня. За даними уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової, він отруївся невідомою речовиною. Установлено також, що під час бунту проти ув'язнених застосовували травматичну зброю.
Для стабілізації ситуації в СІЗО Кропивницького, де 16 грудня стався бунт, група швидкого реагування застосовувала спеціальні засоби, зокрема для відстрілу гумових куль. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила уповноважена Верховної Ради із прав людини Людмила Денісова.
Вона розповіла, що регіональний представник омбудсменки провів оперативну перевірку дотримання прав ув'язнених в умовах запровадження особливого положення в СІЗО.
За словами Денісової, працівники міжрегіонального управління виконання кримінальних покарань та пробації провели в СІЗО обшуки, унаслідок яких вилучили значну кількість заборонених предметів, зокрема зброї.
"Установлено, що спеціальні засоби застосували до 25 ув'язнених. Цим особам спричинено тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості. Кожного ув'язненого оглянув медичний працівник, було надано медичну допомогу. Усі випадки застосування спеціальних засобів задокументовано. Прокуратурою області розпочато перевірку законності їх застосування", – зазначила Денісова.
Омбудсменка сказала, що під час проведення заходів зі стабілізації ситуації працівники групи швидкого реагування перевищили свої повноваження. Наприклад, вони застосовували скотч для фіксації ув'язнених, заходів фізичного впливу щодо людей з інвалідністю та неповнолітніх.
Уранці 20 грудня в СІЗО Кропивницького виявили померлого в'язня. Згідно з медичним висновком, причиною смерті є отруєння невідомою речовиною. Тілесних ушкоджень на тілі загиблого не виявили.
Наразі звільнено заступника керівника СІЗО з оперативної роботи Родіона Друмова і завідувача медчастини Олександра Степанова. Порушено питання про звільнення заступника начальника установи з комунально-побутового забезпечення – начальника відділу інтендантського та господарського забезпечення Валерія Артеменка.
"Робота на території СІЗО продовжується – буде проводитися огляд камер, спілкування з ув'язненими на предмет з'ясування обставин бунту, умов тримання і поводження з ними. Крім того, викликано начальника філії Центру охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України для організації медичної допомоги та фіксації тілесних ушкоджень ув'язнених. Буде перевірено медичну документацію", – додала Денісова.
17 грудня у прокуратурі повідомили, що 16 грудня в СІЗО один із ув'язнених завдав тілесних ушкоджень штатній психологині й погрожував їй та її сім'ї фізичною розправою. Також він відмовився йти до ізолятора тимчасового тримання обласного управління Нацполіції, брати участь у слідчих діях та давати письмові пояснення щодо цього інциденту, підбурюючи інших ув'язнених до масових заворушень. У підсумку вони пошкодили камери відеоспостереження, вибили оглядові вічка дверей камер і розбили вікна.
За словами колишнього голови Державної пенітенціарної служби України Сергія Старенького, причиною бунту стала спроба вивезти із СІЗО "смотрящих" за ним. Таке рішення нібито ухвалив голова Кіровоградської облдержадміністрації за домовленістю із правоохоронцями без відома начальника СІЗО.
Прокуратура Кіровоградської області зареєструвала кримінальне провадження за фактом насильства щодо працівника СІЗО.
У закладі ввели особливий режим.