У Вінницькій області медики налагодили схему продажу фейкових COVID-сертифікатів – поліція
За даними слідства, організував схему 37-річний медик, житель Вінницького району. Він діяв у змові з лікарями медустанов області, які вносили неправдиву інформацію про вакцинацію до електронної системи МОЗ. Щодня зловмисники заробляли приблизно 20 тис. грн.
Під час обшуків за місцем роботи та проживання підозрюваних слідчі вилучили комп'ютерну техніку, банківські картки, мобільні телефони, чорнові записи з інформацією про клієнтів, незаповнені бланки сертифікатів міжнародного та внутрішнього зразка з печатками лікарів та лікарень й інші речові докази злочинної діяльності.
"За наявною інформацією слідства, організатор підшуковував охочих отримати COVID-сертифікати без фактичного введення вакцини, які б відображалися в застосунку "Дія", а інші лікарі – вносили відповідні дані до електронних реєстрів охорони здоров’я. Вартість такої послуги становила від 3 тис. до 7,5 тис. грн", – повідомили у пресслужбі Нацполіції.
В ініціатора схеми в автомобілі поліцейські вилучили COVID-документи, чорнові записи, банківські картки та мобільні телефони з листуванням із клієнтами.
Правоохоронці відкрили провадження за ч. 3 ст. 362 (несанкціоновані дії з інформацією, яку обробляють в електронно-обчислювальних машинах, автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігають на носіях такої інформації, скоєні особою, котра має права на доступ до неї) Кримінального кодексу України. За злочин передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від трьох до шести років із позбавленням права обіймати певні посади до трьох років.
Контекст:
Кабінет Міністрів України 22 вересня на своєму засіданні підтримав законопроєкт про внесення змін до Кримінального кодексу щодо відповідальності за підроблення документів про вакцинацію.
1 листопада комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував парламенту ухвалити за основу законопроєкт №6084 щодо встановлення відповідальності за підроблення документів стосовно проведення профілактичних щеплень. Парламент ухвалив його в першому читанні 2 листопада. Зокрема, пропонують ввести штраф за підроблення COVID-сертифікатів від 17 тис. до 34 тис. грн або обмеження волі до двох років для тих, хто свідомо використовує підроблені документи.
За даними МВС, в Україні цьогоріч відкрили понад 1200 проваджень за підроблення COVID-документів.
Керівник департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк сказав 4 листопада, що торгівля COVID-сертифікатами в Україні стала масштабним явищем.
У поліції 8 листопада повідомляли, що в понад 80 провадженнях за фактами підроблення, збуту та використання COVID-документів фігурують медики.
За словами міністра охорони здоров'я України Віктора Ляшка, у МОЗ хочуть дати можливість зробити щеплення проти COVID-19 тим, хто раніше купив підроблені документи про вакцинацію. Власнику фейкового COVID-сертифіката доведеться розповісти сімейному лікарю, де він його придбав.
17 листопада Державна прикордонна служба України повідомила, що із серпня цього року прикордонники виявили 1737 недійсних та 594 підроблені COVID-сертифікати.
Цього самого дня профільний комітет Верховної Ради України підтримав амністію для українців, які купили підроблений COVID-сертифікат та повідомили про це правоохоронні органи.