СБУ зафіксувала зростання кібератак із боку РФ на тлі скупчення російських військ поблизу кордону з Україною

Вітюк: Питома вага кібертероризму та кібершпигунства як інструментів гібридної війни давно стала критичною в усьому світі і продовжує зростати
Фото: ssu.gov.ua
Служба безпеки України фіксує збільшення кількості кібератак із боку Росії. Про це заявив начальник управління департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк на Форумі "Україна 30", повідомила 13 травня пресслужба СБУ.

"СБУ зафіксувала суттєве зростання кількості кібератак напередодні та під час скупчення військових РФ поблизу держкордону України", – повідомив Вітюк.

Він заявив, що ситуація вимагає якнайшвидшого розвитку дієвої та комплексної системи запобігання та протидії кіберзагрозам.

"Унікальний досвід СБУ з блокування складних кібератак дозволив сформувати ефективні партнерські відносини з багатьма провідними спецслужбами світу", – заявив він.

За словами Вітюка, для України важлива консолідована робота всіх відомств щодо протидії кіберзагрозам, і зараз розробляють законодавчу і правову базу для злагоджених дій усіх органів влади, об'єктів критичної інфраструктури і приватного сектору.

"Будь-які зволікання можуть рано чи пізно призвести до катастрофічних наслідків, оскільки питома вага кібертероризму та кібершпигунства як інструментів гібридної війни давно стала критичною в усьому світі і продовжує зростати", – сказав він.

Загалом, за словами Вітюка, із початку 2021 року СБУ нейтралізувала понад 600 кібератак і кіберінцидентів, а також викрила спроби масштабних операцій кібершпигунства щодо вітчизняних органів виконавчої влади, суб'єктів сектору оборони та безпеки.

Контекст:

У 2020 році, за даними Ради національної безпеки і оборони, в Україні зафіксували не менше ніж 1 млн кібератак. Уразливі вебсервери державних органів інфікують вірусом, який приховано робить їх елементом бот-мережі, використовуваної для DDoS-атак на інші ресурси. Системи безпеки інтернет-провайдерів визначають скомпрометовані вебсервери як джерело атак і починають блокувати їхню роботу через автоматичне занесення в чорні списки.

У січні 2021 року зафіксували та заблокували 30 DDoS-атак, частина з яких була спрямована на вебресурси Офісу президента України й Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, заявляла пресслужба Держспецзв'язку України.

18 лютого прессекретар СБУ Артем Дехтяренко повідомив, що на сайт спецслужби вчинили потужну DDoS-атаку. РНБО 22 лютого попереджала, що зловмисники почали використовувати новий механізм кібератак на сайти сектору безпеки та оборони України. 24 лютого РНБО повідомила про кібератаки на систему документообігу держорганів вірусом, схожим на Petya.

У червні 2017 року в Україні за допомогою вірусу Petya (інші різновиди – NotPetya, Petya.D, ExPetr) хакери паралізували роботу комп'ютерних мереж у банках, ЗМІ, торгових організаціях, поштових службах, державних установах.