У Харківській області зареєстровано три приватні заклади для людей похилого віку, а ДСНС перевіряє 118 – Лазебна
В Україні дані реєстру закладів, де надають соціальні послуги людям похилого віку, не відповідають реальній ситуації у країні.
Таку думку 22 січня в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" на телеканалі "Україна" висловила міністерка соціальної політики Марина Лазебна.
"Реєстр... почав працювати у 2020 році. Туди вноситься інформація від комунальних, державних і приватних закладів. На сьогодні у цьому реєстрі 91 комунальний заклад і 42 приватні. Інформацію про приватні заклади подають державні адміністрації. 14 ОДА і місто Київ подали таку інформацію, усі інші – ні. Тобто виходить, що в 10 регіонах України немає приватних закладів, які надають такі послуги. Я в це особисто не вірю", – сказала вона.
За словами міністерки, у Харківській області офіційно зареєстровано три приватні заклади для людей похилого віку.
"Я сьогодні зв'язувалася із ДСНС (Державна служба з надзвичайних ситуацій. – "ГОРДОН") у Харківській області, і вони повідомили, що сьогодні вони перевіряють 118 подібних об'єктів, серед яких 11 пансіонатів, 30 хостелів, 20 будинків для людей похилого віку. Тобто є в реєстрі три, і ми кажемо людям: "Користуйтеся, ось це легальні, які працюють за законними нормами", – а там відбувається щось інше", – пояснила Лазебна.
Після загибелі 21 січня 15 осіб у пансіонаті для людей похилого віку, який незаконно працював у Харкові, почали перевірки таких закладів по всій країні.
Пожежа сталася у двоповерховому житловому будинку. За попередньою інформацією поліції, у будинку перебувало приблизно 30 осіб: 27–28 людей похилого віку та четверо осіб з обслуговчого персоналу. 15 із них загинули, 11 постраждали.
У Держслужбі з надзвичайних ситуацій повідомляли, що приміщення було переобладнано під будинок для людей похилого віку. Голова Нацполіції Ігор Клименко розповідав, що пансіонат працював без відповідних документів, його влаштували у приватному будинку. У власника будівлі, за даними поліції, є ще один такий заклад – там виявили 24 людей похилого віку.
За фактом пожежі поліція відкрила кримінальне провадження за ст. 270 Кримінального кодексу України (порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки). Державне бюро розслідувань відкрило провадження про ймовірну службову недбалість із боку співробітників ДСНС.
Слідчі перевіряють три версії причин пожежі: підпал, необережне поводження з вогнем у побуті й електроприладами, замикання електромережі.
У межах розслідування затримали власника будинку, де був пансіонат, орендаря й адміністратора закладу. Пізніше правоохоронці затримали дружину орендаря, яка є директоркою приватного підприємства і фактично керувала будинком для людей похилого віку.
Сьогодні з робочою поїздкою до Харкова прибув президент Володимир Зеленський. Він відвідав місце пожежі.
У зв'язку із загибеллю людей у Харкові в Україні 23 січня оголошено жалобу.