За проживання у пансіонаті, який згорів у Харкові, родичі пацієнтів платили від 6 тис. грн
Онучка однієї із загиблих під час пожежі в нелегальному будинку для людей похилого віку "Золотий час" у Харкові розповіла в інтерв'ю "Фактам", опублікованому 22 січня, що в пансіонаті перебували смертельно хворі люди й ті, хто доживав свій вік.
"Мої батьки займаються бізнесом, у нас великий будинок. Але не засуджуйте нас. Бабуся була безпорадною. Із нею було дуже важко. Спочатку доглядальниць наймали, але вони довго не витримували. Потім ми повезли бабусю в державний заклад. Але там морок. Стара невідремонтована будівля, погано годують, холодно, майже немає меблів", – розповіла жінка.
За її словами, батьки знайшли в інтернеті оголошення про пансіонат, куди доправили 89-річну бабусю.
"Усе мало дуже пристойний вигляд. Обіцяли п'ятиразове дієтичне харчування, прогулянки в екологічно чистому районі, медичні процедури. Навіть бабусі показали. Їй сподобалося, і вона погодилася на переїзд", – зазначила онучка загиблої.
Місячна вартість проживання в "Золотому часі" становила 6 тис. грн, але сім'я платила 8 тис. грн.
"У нас виходило до 8 тис. і більше на місяць. Там за всі окремі процедури треба платити. Бабуся вже не ходила, її потрібно було перевертати. За це гроші платили окремо медсестрам", – сказала дівчина.
Марія, яка живе по сусідству зі згорілим будинком для людей похилого віку, розповіла, що помічала, "як старих сюди привозили дорогими машинами, але як цими самими автомобілями приїжджали люди, щоб провідати пенсіонерів, не бачила".
21 січня в Харкові у двоповерховому житловому будинку сталася пожежа. За попередньою інформацією поліції, у будинку перебувало приблизно 30 осіб: 27–28 людей похилого віку та четверо осіб з обслуговчого персоналу. 15 із них загинули, 11 постраждали.
У Держслужбі з надзвичайних ситуацій повідомляли, що приміщення було переобладнано під будинок для людей похилого віку. Голова Нацполіції Ігор Клименко розповідав, що пансіонат працював без відповідних документів, його влаштували у приватному будинку. У власника будівлі, за даними поліції, є ще один такий заклад – там виявили 24 людей похилого віку.
За фактом пожежі поліція відкрила кримінальне провадження за ст. 270 Кримінального кодексу України (порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки). Державне бюро розслідувань відкрило провадження про ймовірну службову недбалість із боку співробітників ДСНС.
Слідчі перевіряють три версії причин пожежі: підпал, необережне поводження з вогнем у побуті та електроприладами, замикання електромережі.
У межах розслідування затримали власника будинку, де був пансіонат, орендаря та адміністратора закладу. Пізніше правоохоронці затримали дружину орендаря, яка є директоркою приватного підприємства і фактично керувала будинком для людей похилого віку.
Сьогодні з робочою поїздкою до Харкова прибув президент України Володимир Зеленський. Він відвідав місце пожежі.