У Верховній Раді вимагатимуть змінити керівництво ТЦК у Житомирській області після того, як там помер військовозобов'язаний

ТСК вимагатиме змінити керівництво Звягельського РТЦК та СП
Фото: depositphotos.com

Члени тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України вимагатимуть від командування Збройних сил України зміни керівництва Звягельського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Про це заявила народна депутатка від "Слуги народу" Юлія Яцик, яка входить до парламентської ТСК із захисту прав військовослужбовців, в ефірі "Свобода. Ранок" (проєкт "Радіо Свобода").

За словами депутатки, таке рішення ухвалили за результатами засідання парламентської ТСК, яка розглядає інцидент, пов'язаний зі смертю 32-річного Сергія Ковальчука з Баранівки в Житомирській області.

"Ми будемо вимагати від головнокомандувача й командування Сухопутних військ зміни керівництва цього ТЦК тому, що цей керівник не впорався зі своїми посадовими обов'язками й не зміг організувати роботу свого колективу, своїх підлеглих у рамках закону", – зазначила Яцик.

Під час засідання тимчасової слідчої комісії, уривок із якого 22 червня оприлюднив у Telegram нардеп від "Євросолідарності" Олексій Гончаренко, представник Звягельського районного ТЦК і СП розповів, що Сергій Ковальчук під час затримання в місті Баранівка нібито був напідпитку й самостійно попросився залишитися у ТЦК.

"Він сам сказав [працівникам ТЦК]: "Я сам не прийшов тому, що я пробухав. Хлопці, вибачте мені, але сьогодні я готовий їхати. Ви мене довезете?" [...] Коли його побачив заступник із мобілізаційної роботи, запропонував вручити повісточку наступного дня, він сказав: "Хлопці, я туди не дійду, та й чого мені іти додому? Можна я у вас переночую? Ви мене погодуєте". Він же проживав сам, батько й сестра про нього не піклувалися, постійного місця праці, як ми потім вияснили, у нього не було, і працював він за 100 грамів, вибачте мені", – повідомив представник Звягельського РТЦК і СП.

Як розповіла Яцик, висновок лікаря спростовує версію про те, що чоловік був у стані алкогольного сп'яніння.

"У свідоцтві про смерть зазначено, що причиною смерті стали множинні черепно-мозкові травми голови зі зміщенням кісток черепа", – зазначила Яцик.

Про діагноз "епілепсія", за її словами, також не йдеться.

Нардепка додала, що командування Сухопутних військ ЗСУ проводить службову перевірку. Окрім того, за фактом настання смерті провадження також розпочала й Нацполіція. У межах цих розслідувань призначено комплексну судово-медичну експертизу для визначення причини смерті чоловіка.

ТСК триматиме цю справу під контролем, запевнила Яцик.

Контекст:

5 червня стало відомо, що в Житомирській області 32-річний чоловік помер після візиту до ТЦК. Військовослужбовці пов'язали смерть з епілепсією. Слідчо-оперативна група на місці інциденту кваліфікувала подію як самокаліцтво. Батько померлого переконаний, що сина вбили.

8 червня в Житомирському ОТЦК і СП повідомили, що військовозобов'язаний дійсно мав проходити військово-лікарську комісію, втім, з огляду на те, що він нібито перебував напідпитку, його відправили додому. Попри це, чоловік залишився у стінах ТЦК ночувати, і зранку в нього нібито стався перший епілептичний напад, під час якого він "упав на кахельну підлогу спиною, ударився головою". Йому надали домедичну допомогу й викликали "швидку".

Це п'ятий за рік відомий випадок смерті військовозобов'язаних, пов'язаний з епілепсією. У серпні 2023 року в день прибуття до військової частини помер житель Одеської області, якого мобілізували, попри епілепсію. У лютому 2024 року в місті Бучач Тернопільської області 49-річний чоловік помер після кількаденного перебування в ТЦК. У квітні військовозобов'язаний зі Львівської області помер дорогою до навчального центру через епілептичний напад. Схожий випадок трапився 5 травня у Кривому Розі – на території Саксаганського ТЦК та СП помер військовозобов'язаний "з ознаками епілептичного нападу".