ВАКС засудив екснардепа Крючкова до 15 років позбавлення волі. У ЦПК повідомили, що він – за кордоном

Суд ухвалив вирок 9 січня
Фото: САП / Telegram

9 січня Вищий антикорупційний суд (ВАКС) України засудив до 15 років позбавлення волі ексголову правління компанії "Енергомережа". Про це поінформувала в Telegram Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП).

"Вироком суду ексголову правління ПрАТ "ХК "Енергомережа" засуджено до 15 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади строком на три роки з конфіскацією всього майна", – ідеться в повідомленні.

Також вирок зачитали колишній в.о. голови правління ПАТ "Черкасиобленерго" – вісім років позбавлення волі з позбавленням права обіймати відповідні посади строком на два роки з конфіскацією половини належного їй на праві власності майна.

"Суд застосував спецконфіскацію на суму 458 млн грн і частково задовольнив позовні заяви щодо заподіяних збитків", – підкреслили в САП.

У прокуратурі наголосили, що вирок можуть оскаржити протягом 30 днів.

САП не вказала прізвищ засуджених, проте їх назвав Центр протидії корупції (ЦПК).

"Вищий антикорупційний суд ухвалив вирок щодо колишнього народного депутата Дмитра Крючкова у справі про організацію ним заволодіння коштами компаній ПАТ "Черкасиобленерго" та ПАТ "Запоріжжяобленерго". [...] Щоправда, сам Крючков ще на початку минулого року виїхав за кордон і не повернувся. Підставою для виїзду стало те, що він має п'ятьох дітей", – ідеться в дописі.

За даними ЦПК, раніше Крючков "виїжджав на кілька днів і повертався, але 15 лютого виїхав за кордон і вже не повернувся". У засіданнях суду він брав участь за допомогою відеозв'язку і повідомляв, що має право на постійне проживання в Монако.

Вісім років позбавлення волі дістала від ВАКС Світлана Кузьмінська, зазначили в ЦПК.

Контекст:

Крючков був депутатом Верховної Ради V скликання (у 2006–2007 роках), входив до фракції "Батьківщина". У квітні 2018 року його затримали на німецько-австрійському кордоні на підставі міжнародного ордера. У травні 2018-го Крючков вийшов із в'язниці Мюнхена під заставу у розмірі €100 тис. Його екстрадували 15 квітня 2019 року.

У розслідуванні "Радіо Свобода", яке опублікували в березні 2019 року, ішлося про те, що Крючков не діяв одноосібно. Кілька державних менеджерів називали його протеже Ігоря Кононенка – екснардепа, одного із близьких соратників і бізнес-партнера п'ятого президента України Петра Порошенка. Журналісти опублікували записи телефонних розмов Крючкова, Кононенка і братів Григорія й Ігоря Суркісів, які свідчать про те, що Кононенко причетний до корупційних схем в енергетиці.

Крючкова називали організатором схеми, за якою "Запоріжжяобленерго" й "Енергоринку" завдали збитків на загальну суму понад 346 млн грн. За даними НАБУ, протягом 2015–2016 років компанія "Енергомережа", яку очолював Крючков, уклала договори про відступлення права вимоги боргу за електроенергію, яку "Запоріжжяобленерго" постачало низці промислових підприємств. Унаслідок цього гроші за спожиту електрику надходили не ДП "Енергоринок" і "Запоріжжяобленерго", а "Енергомережі".