Захоплення заручників у Києві відбулося за сценарієм луцького терориста – психіатр Суббота

Спартак Суббота: Громадськість не бачить цілісної картини перемовного процесу і не знає всіх деталей кожної ситуації
Фото: Спартак Суббота / Facebook

У всіх трьох останніх випадках із захопленням заручників в Україні ніхто з них не постраждав, усіх провокаторів доволі швидко нейтралізували – і це свідчить про злагоджені й системні дії правоохоронців та органів влади в цих кризових ситуаціях, заявив психіатр, науковий керівник Інституту когнітивного моделювання Спартак Суббота.

Чоловіку, який сьогодні захопив відділення банку в бізнес-центрі Києва, потрібні були резонанс і увага, написав психіатр, науковий керівник Інституту когнітивного моделювання Спартак Суббота у своєму Facebook.

"Він декларує свої потреби у специфічний спосіб, запросив низьку ціну за звільнення заручників, у нього немає чіткого плану і логічного мотиву. Водночас є велике прагнення спілкуватися із пресою. Нещодавній теракт у Луцьку став дуже резонансним, що стало сигналом для деяких людей, схильних до девіантної поведінки. Вони вирішили: їм теж варто зробити щось схоже. Тому сьогоднішній випадок із захопленням заручників у бізнес-центрі – спроба повторити луцький досвід. Київський терорист теж, очевидно, хоче слави", – зазначив експерт.

Він вважає, що оцінювати дії силовиків потрібно тільки за результатом.

"Головним пріоритетом є життя і здоров'я людей. Це вже третя серйозна провокація за місяць поряд із луцьким терористом, а також злочинцем, який захопив у заручники поліцейського в Полтаві. Зараз ми чуємо безліч коментарів про те, як правоохоронцям слід було вчинити, що робити тощо. Але такі заяви, м'яко кажучи, некоректні. Адже громадськість не бачить цілісної картини перемовного процесу і не знає всіх деталей кожної ситуації. Це знають тільки учасники процесу, фахівці. А оцінювати дії влади та правоохоронних органів варто тільки за результатом. А результат у цих ситуаціях – урятовані життя людей. У всіх трьох випадках ніхто із заручників не постраждав. Усіх провокаторів доволі швидко нейтралізували – це свідчить про злагоджені й системні дії правоохоронців та органів влади в цих кризових ситуаціях", – заявив Суббота.

3 серпня приблизно о 12.20 до відділення Universal Bank, розташованого в бізнес-центрі на вулиці Богдана Хмельницького, зайшов Карімов із двома сумками і повідомив, що в них вибухівка (цієї інформації не підтвердили). Персонал і відвідувачів евакуювали. Усередині приміщення, окрім підозрюваного, перебувала співробітниця банку. Приблизно о 14.50 Карімова затримали співробітники спецпідрозділу СБУ "Альфа". Ні заручниця, ні підозрюваний не постраждали. За фактом інциденту порушено кримінальне провадження за статтею "теракт". Заступник глави МВС України Антон Геращенко заявив, що на батьківщині підозрюваний перебував на обліку з діагнозом "олігофренія".

Уранці 21 липня в центрі Луцька 44-річний Кривош захопив автобус, у якому перебувало 13 осіб. Увечері терорист здався після того, як президент України Володимир Зеленський виконав одну з його умов.

У Полтаві 23 липня проводили спецоперацію із затримання підозрюваного у викраденні автомобіля Романа Скрипника. Під час операції злочинець узяв у заручники співробітника поліції; пізніше начальник департаменту карного розшуку облуправління поліції полковник Віталій Шиян обміняв себе на рядового поліцейського. Терористу надали службовий автомобіль, на якому він вирушив у бік Києва. Потім він відпустив Шияна і зник у лісі. У ніч на 1 серпня поліція виявила Скрипника в районі села Опішня. Підозрюваний знову взяв у заручники правоохоронця, погрожуючи гранатою. У Нацполіції заявили, що зловмисника застрелив снайпер.