Пашинський: Майдан – це сотні тисяч людей, які генерували різні смисли
Євромайдан не можна розглядати як державну, військову або парамілітарну структуру, заявив екснардеп Сергій Пашинський у суді, який розглядає справу про розстріл євромайданівців.
Євромайдан був мирним протестом українців проти режиму експрезидента Віктора Януковича. Про це під час надання свідчень за допомогою відеозв'язку у Святошинському райсуді Києва повідомив колишній народний депутат України Сергій Пашинський, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
У суді він виступає як свідок. Пашинському раніше надали статус людини, якій загрожує небезпека, і дозволили свідчити за допомогою відеозв'язку.
Суд досліджує матеріали про вбивства учасників акцій протесту 20 лютого 2014 року. В екснардепа запитували про дії самооборони Євромайдану.
"Ви повинні зрозуміти, що Майдан не можна розглядати як державну, військову чи парамілітарну структуру. Майдан – це сотні тисяч людей, які генерували ті чи інші смисли, і самооборона Майдану – це невід'ємна частина того, що ми називаємо Майданом. Це спротив українців проти кривавого режиму Януковича", – сказав Пашинський.
21 листопада 2013 року в Києві через відмову уряду підписати Угоду про асоціацію з Євросоюзом розпочався мітинг на Майдані, який переріс у масові протести по всій країні. Протестувальникам протистояли правоохоронні органи і найняті владою озброєні бандити (тітушки). За словами п'ятого президента України Петра Порошенка, унаслідок трагічних подій 18–20 лютого 2014 року загинуло 107 осіб. Закінчився Євромайдан наприкінці лютого 2014 року втечею тодішнього президента Віктора Януковича в Росію.
Пашинський із листопада 2013 року до лютого 2014-го був заступником керівника Штабу національного спротиву.
Розслідуванням справ Майдану займалося управління спецрозслідувань ГПУ, яке очолював Сергій Горбатюк. Але із 20 листопада 2019 року прокуратура втратила повноваження з розслідування кримінальних проваджень, тому управління Горбатюка розформували, а самого прокурора звільнили.
У вересні у ГПУ створили департамент процесуального керівництва із кримінальних проваджень про злочини, скоєні у зв'язку з масовими протестами у 2013–2014 роках, до нього увійшло три відділи.
До кінця листопада більшу частину справ про події на Євромайдані мали передати для розслідування в Держбюро розслідувань, а також у СБУ, Нацполіцію і Національне антикорупційне бюро України. У ГПУ повідомляли, що співробітникам управління спецрозслідувань запропонували або перейти на роботу в Державне бюро розслідувань (ДБР), щоб і надалі займатися розслідуванням майданівських справ, або після атестації продовжити роботу у ГПУ в новому департаменті процесуального керівництва у справах Майдану.
18 листопада 2019 року директор ДБР Роман Труба повідомив, що в його відомстві створили підрозділ, який займеться справами Майдану.
Пашинський перебуває під вартою у справі про заподіяння особі тяжкого тілесного ушкодження. Вона стосується стрільби на той момент нардепа у В'ячеслава Хімікуса 31 грудня 2016 року. За версією поліції, Хімікус напав на Пашинського, ударив його пляшкою по голові і збив із ніг. Нардеп прострілив ногу нападникові, зробивши перед цим попереджувальний постріл у повітря. У повідомленні поліції йшлося, що в момент пострілу Пашинський лежав на землі. Хімікус стверджував, що попереджувального пострілу не було. За його словами, дорогою додому він допоміг незнайомому водієві підштовхнути мікроавтобус, який заглох. Раптом загальмував Mercedes, із якого вийшов Пашинський і став погрожувати зброєю.