Розслідування справ Майдану можуть припинити після передавання у ДБР
Після передавання Державному бюро розслідувань кримінальних проваджень про злочини на Євромайдані розслідування цих справ можуть припинити. Про це 4 листопада у своїй колонці для "Української правди" повідомив директор ДБР Роман Труба.
У зв'язку з тим, що після 20 листопада Генеральна прокуратура України втрачає повноваження з розслідування, кримінальні провадження, які не завершили слідчі ГПУ, передадуть іншим правоохоронним органам, зокрема ДБР, зазначив Труба.
"Серед них – розслідування злочинів, пов'язаних із масовими протестами у 2013–2014 роках. Справи Майдану. 5 тис. томів матеріалів, які будуть передані новим слідчим. П'ять років розслідування, які потрібно відмотати назад та дослідити із самого початку. На якийсь час це зупинить розслідування", – заявив він.
Труба повідомив, що закон "Про Державне бюро розслідувань" обмежує кількість співробітників бюро до 1500 по всій Україні.
"У ДБР катастрофічно не вистачає слідчих. Де могли, ми максимально скоротили посади державної служби, щоб посилити слідчі та оперативні підрозділи. Але навіть при цьому навантаження на одного слідчого – понад 100 проваджень", – написав директор Держбюро.
Верховна Рада має в "максимально стислі терміни" внести зміни в закон про ДБР, збільшивши кількість співробітників бюро, і запровадити спрощену процедуру конкурсу для переходу в бюро слідчих ГПУ, які розслідують справи Євромайдану, підкреслив Труба.
21 жовтня в ГПУ повідомили про ліквідацію управління спецрозслідувань ГПУ, яке розслідувало злочини на Євромайдані.
Генеральний прокурор України Руслан Рябошапка пояснив, що це управління розформують, тому що із 20 листопада прокуратура втрачає повноваження з розслідування кримінальних проваджень. Він повідомив, що більшу частину справ Євромайдану передадуть у ДБР.
Після цього адвокати сімей Небесної сотні звернулися до президента України Володимира Зеленського, прем'єр-міністра Олексія Гончарука, Рябошапки, Труби та голів парламентських фракцій, вимагаючи створити окреме управління у ДБР, яке розслідуватиме справи Євромайдану. Вони заявили про загрозу припинення розслідування, оскільки зараз Держбюро "не готове ні приймати ці справи, ні розслідувати їх".
Наприкінці 2013-го – на початку 2014 року в Україні відбулися масові протести, які призвели до зміни влади – президент Віктор Янукович утік до Ростова. Протягом усього конфлікту протестувальникам протистояли правоохоронні органи і найняті владою озброєні бандити (тітушки). За словами експрезидента України Петра Порошенка, унаслідок трагічних подій 18–20 лютого 2014 року загинуло 107 осіб.
У виконанні розстрілів обвинувачують бійців роти спецпризначення "Беркут". В організації злочину – президента-втікача Віктора Януковича, колишнього міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка, його ексзаступників Віктора Ратушняка та Петра Федчука, ексголову Служби безпеки України Олександра Якименка, його колишнього заступника Володимира Тоцького.