СБУ і МВС не діляться інформацією, необхідною для розслідування злочинів на Євромайдані – Горбатюк
За словами ексначальника управління спецрозслідувань ГПУ Сергія Горбатюка, СБУ та МВС України блокували розслідування злочинів, скоєних у часи Євромайдану.
Міністерство внутрішніх справ і Служба безпеки України не діляться інформацією, необхідною для розслідування злочинів на Євромайдані. Про це колишній начальник управління спецрозслідувань ГПУ, що займалося справами Євромайдану, Сергій Горбатюк заявив LB.ua в інтерв'ю, яке було опубліковано 19 листопада.
"Я завжди кажу, що МВС і СБУ [блокували розслідування]. Генеральний прокурор у такому випадку повинен відразу проводити наради для налагодження співпраці. ГПУ ж координує діяльність правоохоронних органів. Але цього не відбувалося. Єдина нарада відбулася у ГПУ за участі [колишнього голови СБУ Василя] Грицака стосовно штурму Майдану. А допомоги оперативних підрозділів, надання інформації про розкриття епізодів, де перевірялася причетність правоохоронців, – жодної допомоги", – сказав експрокурор.
За його словами, "за будь-якої влади спецслужби збирають дані про події і накопичують їх", а після Майдану оперативно-розшукові справи знищували.
"Сама інформація, думаю, є. Кажуть, велика частина апарату (СБУ та МВС. – "ГОРДОН") працювала негласно в період Майдану. Вони щодня робили фото, записи, і якраз ця інформація була знищена. Але є й неофіційні дані, якими володіють СБУ і МВС, але вони не діляться нею", – стверджує Горбатюк.
21 листопада 2013 року в Києві через відмову уряду підписати Угоду про асоціацію з Євросоюзом розпочався мітинг на Майдані, який переріс у масові протести по всій країні. Протестувальникам протистояли правоохоронні органи й найняті владою озброєні бандити (тітушки). За словами п'ятого президента України Петра Порошенка, унаслідок трагічних подій 18–20 лютого 2014 року загинуло 107 осіб. Закінчився Євромайдан наприкінці лютого 2014 року втечею тодішнього президента Віктора Януковича в Росію.
Розслідуванням справ Майдану займалося управління спецрозслідувань, яке очолював Горбатюк. Але з 20 листопада 2019 року прокуратура втратила повноваження з розслідування кримінальних проваджень, тому управління Горбатюка було розформовано, а самого прокурора звільнили.
У вересні у ГПУ створили департамент процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв'язку з масовими протестами у 2013–2014 роках, до нього увійшло три відділи.
До кінця листопада більшість справ про події на Євромайдані мали передати для розслідування у Держбюро розслідувань, а також у СБУ, Нацполіцію та Національне антикорупційне бюро України. У ГПУ повідомляли, що співробітникам управління спецрозслідувань запропонували або перейти на роботу в Державне бюро розслідувань (ДБР), щоб і надалі займатися розслідуванням майданівських справ, або після атестації продовжити роботу у ГПУ в новому департаменті процесуального керівництва у справах Майдану.
18 листопада 2019 року директор ДБР Роман Труба повідомив, що в його відомстві створили підрозділ, який займеться справами Майдану.