Катастрофа MH17. Нідерланди у 2014 році готувалися таємно скерувати на Донбас тисячу військових для охорони місця падіння літака
Після того, як з'ясували, що пасажирський Boeing, який летів з Амстердама в Куала-Лумпур, упав на території, контрольованій сепаратистами "ДНР", міністерство оборони Нідерландів розробляло план таємної місії, яка мала дати змогу зібрати останки загиблих і вивчити місце катастрофи. Від скерування збройного угруповання на схід України відмовилися в останній момент, коли бойовики пішли на співпрацю зі слідчою комісією.
Приблизно тисяча елітних військовослужбовців із Нідерландів у липні 2014 року готувалася до таємної місії на сході України – охорони зони падіння Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines. Уперше існування цього плану підтвердив командувач сухопутних військ армії Нідерландів Мартін Вейнен в інтерв'ю виданню De Telegraaf, яке опубліковано 3 березня.
Перша нарада, на якій обговорювали таємний план, відбулася 20 липня 2014 року, за три дні після катастрофи. Район, де було збито рейс MH17, був у руках озброєних сепаратистів "ДНР", і в міністерстві оборони побоювалися, що докази й останки загиблих буде знищено.
Ідея полягала в тому, щоб скерувати на місце катастрофи тисячу бійців аеромобільної бригади, які б убезпечили район площею приблизно 35 км&³2;. Утримувати позиції планували протягом кількох днів, поки не буде знайдено всі тіла загиблих, а експерти не вивчать уламки з метою встановити причину аварії.
Військовим сказали, що вони можуть потрапити в Україну "тільки з тим, що вміщається в їхніх рюкзаках". Незважаючи на період відпусток, кількість добровольців була більше ніж достатньою для місії, сказав Вейнен.
Міноборони Нідерландів провело переговори з колегами з Австралії, заручившись згодою на залучення військовослужбовців із цієї країни.
Озброєні сепаратисти не викликали занепокоєння в командування – вони не змогли б чинити опір добре навченим десантникам. Головним побоюванням було не викликати негативної реакції Росії, розповів співрозмовник видання.
Місію скасували в останній момент. Бойовики "ДНР" пішли на співпрацю зі слідчою комісією. 31 липня 2014 року спостерігачі ОБСЄ, а також експерти з Австралії та Нідерландів уперше змогли потрапити на місце катастрофи. Останки загиблих та уламки лайнера спеціальним поїздом доправили до Харкова, а звідти літаком – у Нідерланди.
Boeing 777, який летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади та Нової Зеландії).
Згідно з висновками міжнародної слідчої групи, рейс MH17 було збито з комплексу "Бук" із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака знаряддя повернули у РФ.
24 травня 2018 року слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області. Група відновила маршрут, яким перевозили установку.
У травні 2018 року Нідерланди й Австралія офіційно обвинуватили Росію в аварії рейсу MH17.
19 червня 2019 року міжнародна слідча група оголосила про підозру чотирьом причетним до катастрофи рейсу MH17 – громадянам РФ "ексміністру оборони ДНР" Ігореві Гіркіну, ексголові "розвідки ДНР" Сергієві Дубінському, колишньому російському офіцеру Олегові Пулатову та громадянину України, командиру розвідувального батальйону "ГРУ ДНР" Леонідові Харченку. Пізніше їм висунули обвинувачення.
9 березня 2020 року в юридичному комплексі недалеко від аеропорту "Схіпгол" у Нідерландах почнуть розгляд кримінальної справи за підсумками розслідування причин авіакатастрофи.