Батько дівчини, яка загинула у МН17: Росія продовжуватиме все заперечувати. Але тепер ми одержимо справжній судовий процес

Ганс де Борст: Я кожного дня живу з болем від того, що моєї доньки більше немає
Фото: ЕРА

Голландець Ганс де Борст, у якого в авіакатастрофі МН17 загинула 17-річна дочка, заявив, що готовий чекати результатів детального розслідування заради того, щоб винні не змогли уникнути відповідальності.

Родичі жертв катастрофи малайзійського Boeing на Донбасі у 2014 році хочуть, щоб восторжествувала справедливість, і їм боляче спостерігати, що влада РФ не співпрацює з правосуддям. Про це розповів у коментарі "Радио Свобода" голландець Ганс де Борст, у якого у збитому над Донбасом Boeing загинула 17-річна дочка Ельземік. Голландець разом із кількома родичами пасажирів рейсу МН17 написав відкритий лист росіянам, який опублікували 23 травня.

В інтерв'ю Ганс де Борст розповів, що вітає заяву уряду Нідерландів, який офіційно поклав на Росію відповідальність за катастрофу рейсу МН17.

"Я радий, що наш уряд висловив бажання діяти. Звісно, Росія продовжуватиме все заперечувати, уже все заперечує. Але тепер ми одержимо справжній судовий процес, на якому докази подасть незалежна команда слідчих. Кримінальний суд відбудеться, але його, найімовірніше, ще довго доведеться чекати, можливо, кілька років", – додав він.

Голландець зазначив, що готовий чекати закінчення розслідування.

"Терпіння в мене багато. Я й так кожного дня живу з болем від того, що моєї доньки більше немає... Для мене важливіше, щоб усе було ретельно розслідувано. Не хотілося б, щоб слідчі поквапилися й наробили помилок, тим самим дозволивши Росії посміятися над собою збоку. Нехай слідчі працюють точно і ретельно, і нехай, якщо знадобиться, нам доведеться ще три роки чекати суду", – підкреслив він.

Батько жертви додав, що слідство має дійти до самої суті, "перевернути останній камінь", оскільки Росія не хоче видавати винних.

"Ці дії спрямовані не проти російського народу. Я знаю від моїх російських знайомих, що їм теж боляче від того, що відбувається. Але не можна ж усе заперечувати й очікувати, що Голландія просто промовчить у відповідь? Я думаю, що російська влада теж повільно усвідомлює, де правда. Для них це буде важко. І вони продовжать усе заперечувати. Але подивимося, що буде на суді", – заявив він.

Ганс де Борст додав, що Росія досягла успіху у своїй спробі ввести світ в оману, щоб усі втратили інтерес до справи MH17.

"Тепер вони помітять, що команди слідчих не зіб'єш. Слідчі працюють спокійно, стримано, я б навіть сказав, стоїчно... Усі або майже всі родичі підтримують слідчих і не сумніваються в них. Зрозуміло, завжди знаходиться хтось, хто починає про те, як Росія нікого не видасть. Не видасть, але, незважаючи на це, я вважаю (і я думаю, багато інших родичів так само вважає), дуже важливо, щоб слідча група незмінно продовжувала рухатися своїм курсом, продовжувала своє незалежне розслідування", – підкреслив голландець.

Батько Ельземік звернув увагу на висновок слідства, що Росія порушила резолюцію ООН, що передбачає максимальне співробітництво зі слідством із боку всіх країн-учасників.

"Тепер цю резолюцію знову обговорюватимуть у Раді Безпеки, і Росії мають дати по руках за порушення. Така процедура. Тобто особливих плодів це не дасть, але все-таки непорядну поведінку Росії буде виставлено на загальний огляд, а це вже немало. Усе-таки втрата обличчя на міжнародній арені", – уважає він.

Голландець зазначив, що розуміє росіян, яким неприємні обвинувачення на адресу їхньої країни і які намагаються все заперечувати або висувають альтернативні версії.

"Мені мої російські знайомі пишуть, що їм соромно за свою країну, що вони всім серцем співчувають мені. Але, з іншого боку, мені розповідали, що навіть усередині однієї сім'ї люди нерідко виявляються по різні боки барикад, і тому у прямому сенсі тримають рота на замку – мені так прямо і розповідали! І що тримаються за своє робоче місце, щоб вижити. І не лізуть у політику, тому що від неї одні неприємності. Так мені казали. Це я можу зрозуміти", – пояснив він.

За словами батька жертви, він радий, що голландська збірна не потрапила на чемпіонат світу в Росії.

"Австралія також у п'ятницю висунула Росії офіційні обвинувачення, а її команда весело їде на чемпіонат. Я бажаю їм успіху, але, на мою думку, вони могли б відкликати свою участь. На щастя, не мені це вирішувати. Я радий, що голландці не їдуть", – підсумував Ганс де Борст.

Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту.

26 вересня 2016 року Об'єднана слідча група (JIT) повідомила, що рейс MH17 було збито з російського комплексу "Бук" із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака комплекс повернули до РФ.

24 травня 2018 року слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області, де базується 53-тя бригада збройних сил РФ. Слідчі відновили маршрут, яким перевозили установку.

Нідерланди й Австралія офіційно обвинуватили Росію в загибелі пасажирів рейсу MH17.

Президент РФ Володимир Путін сказав, що російська сторона визнає висновки JIT про авіакатастрофу МН17 тільки в разі своєї участі в розслідуванні. Він пообіцяв, що в Росії до висновків JIT поставляться "з повагою" і проаналізують їх.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що якщо закордонні партнери вирішили "спекулювати на темі авіакатастрофи МН17 для досягнення своїх політичних цілей, то це залишиться на їхній совісті".