Лубківський: У СБУ не було необхідності стежити за нідерландськими слідчими у справі MH17. На відміну від спецслужб РФ
Росія не зацікавлена у чесному й об'єктивному розслідуванні обставин катастрофи рейсу MH17, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" екс-радник голови СБУ, дипломат Маркіян Лубківський.
У Служби безпеки України, очолюваної у 2014–2015 роках Валентином Наливайченком, не було потреби стежити за слідчими у справі MH17. Про це виданню "ГОРДОН" заявив екс-радник голови СБУ, дипломат Маркіян Лубківський, коментуючи інформацію про те, що спецслужби України і РФ шпигували за нідерландськими слідчими.
"Ця інформація не викликає довіри. Є низка запитань: чому вона з'явилася саме зараз, коли розслідування щодо МН17 вийшло на фінальний етап, хто джерело і так далі. Хочу нагадати, що СБУ під керівництвом Наливайченка розкрила злочин щодо МН17 протягом 24 годин із моменту його вчинення. Було опубліковано всі аудіозаписи бойовиків, підозрюваних у цьому злочині. Усі наступні висновки міждержавної комісії підтвердили дані, оприлюднені тоді Наливайченком. Тобто у СБУ не було необхідності стежити за нідерландськими слідчими у справі MH17. На відміну від спецслужб РФ. У них такі підстави були", – підкреслив Лубківський.
Він зазначив, що СБУ під керівництвом Наливайченка лише сприяла нідерландській стороні у розслідуванні обставин трагедії.
"Росія не зацікавлена в чесному й об'єктивному розслідуванні, оскільки установку "Бук" було завезено на окупований Донбас із їхньої території. Зараз мова йде про те, щоб кинути тінь на нашу країну напередодні саміту Україна – ЄС, саміту НАТО та зустрічі президентів США і РФ. Тому СБУ має звернутися до нідерландських колег, щоб вони пояснили інформацію, що викликає у них стурбованість. Будучи головою СБУ, Наливайченко не давав жодних вказівок стежити за нідерландськими слідчими. Навпаки, їм надавали сприяння, щоб люди дізналися правду про злочин терористів під керівництвом московських кураторів", – резюмував Лубківський.
26 червня 2018 року джерела голландської телепрограми RTL Nieuws заявили, що українські та російські спецслужби стежили за нідерландською місією, яка розслідувала катастрофу рейсу MH17.
Місія Нідерландів у складі 700 осіб працювала в Україні з кінця липня 2014 року до травня 2015-го.
Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту.
26 вересня 2016 року Об'єднана слідча група (JIT) повідомила, що рейс MH17 збили з російського комплексу "Бук" із території, яку контролюють проросійські бойовики. Після аварії літака комплекс повернули до РФ.
24 травня 2018 року слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області, де базується 53-тя бригада збройних сил РФ. Було відновлено маршрут, яким перевозили установку.
Нідерланди й Австралія офіційно обвинуватили Росію в загибелі пасажирів рейсу MH17.
Президент РФ Володимир Путін говорив, що російська сторона визнає висновки JIT про авіакатастрофу МН17 тільки у разі своєї участі в розслідуванні. Він пообіцяв, що в Росії до висновків JIT поставляться "з повагою" і проаналізують їх. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що якщо закордонні партнери вирішили "спекулювати на темі авіакатастрофи МН17 для досягнення своїх політичних цілей, то це залишиться на їхній совісті".
12 червня парламент Нідерландів схвалив підписану з Україною угоду, яка дасть змогу полегшити переслідування осіб, причетних до трагедії 2014 року.