Портников: Для світу було б краще, щоб до моменту вироку щодо MH17 на місці Путіна в Кремлі сиділа інша людина
Коли президента РФ Володимира Путіна визнають військовим злочинцем, із ним буде складно спілкуватися і шукати компроміс, зазначив політичний оглядач Віталій Портников.
Причиною знищення рейсу MH17 стало рішення Кремля перешкодити українській авіації боротися з бандитами, озброєними з Росії, і регулярними російськими військами, які увійшли на територію сусідньої країни. Про це пише політичний оглядач Віталій Портников у колонці для видання "Еспресо".
Журналіст зазначив, що бойовики в перші хвилини самі визнали, що збили літак, який вони вважали українським. Однак міжнародному трибуналу потрібні докази провини Росії, які неможливо буде оскаржити.
"Усе повинно бути настільки очевидно, щоб сумніви щодо правильності та неупередженості висновків слідства могли виникнути тільки у безпосередніх винуватців знищення літака та їхньої пропаганди. Але більше – ні в кого", – розповів він.
На думку політичного оглядача, крім бажання ретельно розслідувати справу у європейців є ще страх, оскільки одним із винуватців катастрофи є президент РФ Володимир Путін.
"Одна річ просто сказати, що це був Путін, а інша річ довести це, перетворити на результат судового вироку. Зараз російський президент ще роз'їжджає по міжнародних конференціях, йому тиснуть руку, його ляскають по плечу. Але з військовим злочинцем, чия вина доведена, буде не так просто спілкуватися і шукати компроміс. Тому для світу було б краще, щоб до моменту вироку на місці Путіна в Кремлі була б інша людина, яка прямо за знищення Боїнга не відповідала", – наголосив він.
Портников не виключив, що процедура визначення винних у загибелі MH17 може синхронізуватися з процедурою демонтажу російського політичного режиму.
"Це був Путін. Саме його прагнення покінчити з українською свободою військовим шляхом створило сприятливу атмосферу для вчинення злочинів, у ланцюзі яких і знищення "Боїнга". Саме його рішення – як президента Росії і головнокомандувача збройними силами Російської Федерації – привели до нападу на Україну в Криму та Донбасі. Саме він звертався до Ради Федерації з проханням дозволити йому використати війська для цього нападу. Саме його військовослужбовці привезли "Бук" на територію України, знищили пасажирський літак і вивезли зброю на територію Росії", – розповів він.
Журналіст зазначив, що Путіну не вдасться сховатися від відповідальності за злочин "за спинами російських солдатів і офіцерів, ані навіть за спинами своїх подільників – Сергія Шойгу, Дмитра Медведєва, Миколи Патрушева та інших членів Ради безпеки Росії".
"Сьогодні, у день третьої річниці знищення малайзійського авіалайнера, ми можемо з повною підставою нагадати, що ім'я злочинця відоме, його політична відповідальність очевидна, а кримінальна відповідальність рано чи пізно буде доведена і знайде своє відображення у справедливому судовому вироку", – підсумував він.
Boeing 777, що здійснював рейс MH17 (Амстердам – Куала-Лумпур), зазнав аварії рівно три роки тому – 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту. 193 з них були громадянами Нідерландів.
8 липня 2015 року делегація Малайзії в ООН поширила проект резолюції Ради Безпеки всесвітньої організації з вимогою сформувати міжнародний трибунал для незалежного розслідування справи про збитий Boeing. Однак Росія заблокувала ухвалення резолюції.
28 вересня 2016 року в Нідерландах міжнародна слідча група, що складається з представників Нідерландів, Малайзії, Бельгії, Австралії та України, оголосила проміжні підсумки розслідування. Згідно з висновками комісії, рейс MH17 було збито з комплексу "Бук", привезеного з Росії, з території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після катастрофи літака "Бук" повернули у РФ. Водночас комісія заявила, що даних про причетність до катастрофи Росії як держави поки не виявлено.
Дослідники Bellingcat уважають, що до катастрофи MH17 причетні 20 російських військових. Доповідь з їхніми іменами та фото було передано нідерландській стороні.
У липні 2017 року країни міжнародної слідчої групи у справі про катастрофу Boeing на Донбасі (JIT) – Бельгія, Нідерланди, Україна, Малайзія, Австралія – домовилися про проведення судового процесу, який пройде у межах нідерландського законодавства.