Розслідувачі Bellingcat оприлюднили нові докази причетності ексначальника бригади ППО "ДНР" Цемаха до аварії MH17
У фільмі "Брат проти брата", який було розміщено на YouTube у 2015 році і на який посилаються розслідувачі Bellingcat, заарештований українським судом колишній начальник бригади протиповітряної оборони терористичної організації "ДНР" Володимир Цемах розповідав про падіння цивільного літака MH17 у 2014 році на окупованій бойовиками території. Бойовик говорив, що ховав зенітно-ракетний комплекс "Бук", із якого було збито MH17, і членів його екіпажу. Наразі фільм із YouTube видалено.
Затриманий в червні Службою безпеки України колишній начальник бригади протиповітряної оборони терористичної організації "ДНР" із міста Сніжне Донецької області Володимир Цемах може бути причетним до аварії літака рейсу MH17, який упав у Донецькій області влітку 2014 року, він був свідком цих подій. Про це йдеться в новому розслідуванні дослідної групи Bellingcat, яке оприлюднили на сайті організації 9 липня.
У фільмі "Брат проти брата", опублікованому у YouTube у 2015 році, на який посилаються розслідувачі, Цемах розповідав про падіння цивільного літака. Інтерв'юеру бойовик говорив, що ховав зенітно-ракетний комплекс "Бук", із якого було збито літак рейсу МН17, і членів його екіпажу.
Очевидним є той факт, що літак було збито з підконтрольної сепаратистам території, вважають розслідувачі. Зараз фільм із YouTube видалено.
Незважаючи на те, що Цемах був начальником бригади протиповітряної оборони, він, найімовірніше, не був причетним до фактичного знищення літака. Немає жодних вказівок на те, що бойовик коли-небудь навчався управляти зенітною системою "Бук", вважають у Bellingcat.
За словами розслідувачів, арешт Цемаха може мати суттєвий вплив на розслідування Об'єднаної слідчої групи (JIT) та судовий процес. Якщо його заяви 2015 року виявляться правдою, вони зроблять бойовика головним свідком розслідування і, можливо, підозрюваним у співучасті та приховуванні злочину.
Слідча група може запропонувати йому угоду зі слідством, якщо він стане добровільним свідком у справі MH17. Це забезпечило б фізичну присутність Цемаха в суді в Нідерландах, зазначають у Bellingcat.
Розслідувачі вважають, що свідчення бойовика в суді зміцнили б легітимність судового розгляду, однак очевидно, що російська сторона буде спростовувати всі його слова.
3 липня Шевченківський суд Києва заарештував Цемаха на 60 діб як підозрюваного в тероризмі. 1 липня користувач Twitter Necro Mancer, який пише про ситуацію на непідконтрольній території Донецької області, посилаючись на бойовиків "ДНР", розповів, що Цемаха затримали в окупованому Сніжному Донецької області, нібито "накачали" психотропними речовинами і вивезли на підконтрольну Україні територію. Necro Mancer зазначав, що Цемах може стати свідком у справі про катастрофу МН17.
Дочка Цемаха Марія заявила, що українські спецслужби викрали її батька, щоб залучити до справи про загибель малайзійського Boeing, але він до цього не має стосунку.
Представники українських правоохоронних органів відмовляються коментувати ситуацію із Цемахом.
Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту.
28 вересня 2016 року в Нідерландах міжнародна слідча група, що складається з представників Нідерландів, Малайзії, Бельгії, Австралії та України, оголосила проміжні підсумки розслідування. Згідно з висновками експертів, рейс MH17 було збито з комплексу "Бук", привезеного з Росії, з території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака зброю повернули в РФ. Версії про причетність українських військових до катастрофи відкинули слідчі.
24 травня 2018 року слідчі уточнили, що "Бук" прибув у район Сніжного Донецької області з Курської області, де базується 53-тя бригада збройних сил РФ.
19 червня 2019 року міжнародна слідча група в Нідерландах оголосила підозри чотирьом причетним до катастрофи рейсу MH17: колишньому "міністру оборони" угруповання "ДНР" Ігореві Гіркіну, ексглаві розвідки "ДНР" Сергієві Дубінському, колишньому російському офіцеру Олегові Пулатову, які є громадянами РФ, а також громадянину України, командиру розвідувального батальйону "ГРУ ДНР" Леонідові Харченку.