Засновник Bellingcat Гіґґінс про звернення Цемаха в ЄСПЛ: Відображає спотворену природу всієї ситуації
18 грудня російський адвокат Анатолій Кучерена заявив, що фігурант справи про катастрофу MH17, колишній бойовик "ДНР" Володимир Цемах подав скаргу у Європейський суд із прав людини проти України та Нідерландів. Засновник міжнародної групи журналістів-розслідувачів Bellingcat Еліотт Гіґґінс назвав цей факт абсурдом.
Засновник міжнародної групи журналістів-розслідувачів Bellingcat Еліотт Гіґґінс у коментарі агентству "Укрінформ" висловив думку, що звернення у Європейський суд із прав людини фігуранта справи про катастрофу MH17, колишнього начальника "бригади протиповітряної оборони ДНР" Володимира Цемаха свідчить про абсурдність ситуації.
"Це, найімовірніше, відображає спотворену природу всієї ситуації. Спочатку зі звільненням Цемаха українським судом у рамках обміну полоненими між Україною та Росією, попри те, що він українець, потім його втеча безпосередньо до Росії, потім відмова Росії співпрацювати з Нідерландами щодо його затримання, а тепер ось це", – підкреслив Гіґґінс.
Цемаха затримали співробітники українських спецслужб наприкінці червня в окупованому Сніжному, 4 липня 2019 року суд у Києві взяв його під варту.
У розслідувальній групі Bellingcat стверджували, що Цемах був очевидцем подій, пов'язаних із катастрофою малайзійського Boeing 2014 року в Донецькій області. Тоді загинули всі 298 осіб, які перебували на борту, велика частина загиблих була громадянами Нідерландів. За даними Bellingcat, будучи особисто непричетним до запуску ракети, Цемах, найімовірніше, переховував зенітно-ракетний комплекс "Бук", із якого збили MH17, і спілкувався із членами його екіпажу. 3 вересня 2019 року спікерка спільної слідчої групи Брехтьє ван де Мосдейк повідомила, що прокурори, які розслідують катастрофу рейсу MH17, хочуть допитати Цемаха, тому нідерландська сторона вважала за краще, щоб він перебував в Україні і був "доступним для слідства".
На початку вересня 40 депутатів Європарламенту зверталися до президента України Володимира Зеленського з проханням не віддавати Цемаха Росії.
5 вересня Київський апеляційний суд звільнив Цемаха під особисте зобов'язання.
7 вересня між Україною та РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Громадянин України Цемах був серед тих, хто вирушив до Росії.
Влада Нідерландів після обміну звернулася до Росії з проханням видати Цемаха. Офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова не відповіла на запитання, чи можливе його видавання.
12 вересня донька Цемаха розповіла, що її батько повернувся на тимчасово окуповану територію Донецької області.
2 листопада Цемах заявив, що Нідерланди пропонували йому громадянство в обмін на свідчення. У прокуратурі країни відмовилися коментувати заяву.
18 грудня адвокат Анатолій Кучерена заявив, що Цемах подав скаргу до ЄСПЛ проти України та Нідерландів.