Катастрофа MH17. США закликали РФ визнати відповідальність і співпрацювати зі слідством

Катастрофа рейсу MH17 сталася 2014 року
Фото: EPA
США закликають Росію визнати відповідальність за збиття літака Boeing рейсу MH17. Про це йдеться в заяві посольства США в Києві, опублікованій на сторінці дипломатичної місії у Twitter 17 липня.

"Сім років тому, 17 липня 2014 року, рейс MH17 був збитий над територією Донецької області України контрольованими Російською Федерацією силами. Росія дотепер не визнала цих фактів. У сьому річницю цієї трагедії ми закликаємо РФ визнати відповідальність у збитті літака і повністю співпрацювати зі слідством", – зазначено в заяві.

У відео, яке опублікувало посольство, тимчасовий повірений у справах США в Україні Джордж Кент наголосив, що США залишаються непохитним партнером України в підтримці боротьби з російською агресією.

"Наша підтримка суверенітету і територіальної цілісності є незмінною. Ми глибоко співчуваємо друзям і сім'ям жертв катастрофи та закликаємо до справедливості від імені 298 мирних громадян, які втратили життя сім років тому", – додав він.

Контекст:

Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 людей, які перебували на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади і Нової Зеландії).

Згідно з висновками міжнародної слідчої групи, рейс MH17 збили з комплексу "Бук" із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака зброю повернули у РФ. Слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області. У травні 2018 року Нідерланди та Австралія офіційно обвинуватили Росію в катастрофі рейсу MH17.

9 березня 2020 року Окружний суд Гааги почав розглядати справу про катастрофу малайзійського літака. Обвинувачених у справі четверо: так званий тогочасний міністр оборони "ДНР" Ігор Гіркін, глава "ГРУ ДНР", громадянин РФ Сергій Дубінський (Хмурий), його підлеглий, громадянин РФ Олег Пулатов (Гюрза), а також громадянин України, командир розвідувального батальйону 2-го відділу "ГРУ ДНР" Леонід Харченко (Кріт). Справу розглядає суд Гааги, оскільки більшість загиблих була громадянами Нідерландів.

Гіркін і Дубінський у червні 2019-го заявляли, що відмовляються давати свідчення на процесі. Єдиний із чотирьох, хто бере участь у процесі, хоча і не особисто, а через адвокатів – Пулатов, але і він не визнає своєї провини.

На початку листопада під час трьох днів слухань виступали адвокати Пулатова. Захист росіянина вимагав розглянути альтернативні версії катастрофи Boeing, заново допитати експертів і свідків у справі, заново дослідити всі докази. Більшість запитів захисту Пулатова суд відхилив.

7 червня 2021 року суд Гааги почав розглядати справу про катастрофу літака по суті. Останнє засідання суду цього літа провели 8 червня, наступне призначили на 10.00 (11.00 за київським часом) 6 вересня.