Путін надав почесне звання зенітній ракетній бригаді, яку згадують у справі про збиий під Донецьком малайзійський Boeing 777

17 листопада 2022 року Окружний суд Гааги заочно засудив організаторів теракту до довічного ув'язнення
Фото: ЕРА

Президент Росії Володимир Путін надав почесне звання гвардійській 53-й зенітній ракетній бригаді, яка, за даними об'єднаної розслідувальної групи (JIT), причетна до катастрофи під Донецьком літака Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур.

Указ Путіна від 21 лютого 2023 року опублікували на офіційному інтернет-порталі правової інформації РФ. У документі йдеться про те, що військовослужбовців бригади відзначили за "стійкість і мужність" у бойових діях в умовах збройних конфліктів.

Згідно з висновками міжнародної слідчої групи, літак рейсу MH17 збили 14 липня 2014 року із зенітного комплексу "Бук" із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака комплекс повернули до РФ. Слідчі встановили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області, де постійно базується 53-тя зенітна ракетна бригада збройних сил РФ.

8 лютого JIT заявила, що є інформація, котра заслуговує на увагу, що відправлення "Бука" в Україну погодив особисто президент РФ Володимир Путін. Слідство надало аудіофайли, згідно з якими "росіяни говорять про те, що всі рішення щодо постачання "Буків" на територію України ухвалює найвище керівництво, тобто Путін".

У JIT наголосили, що було виявлено "багато нової інформації" про причетність різних осіб до авіакататсрофи, але "докази недостатньо конкретні, щоб призвести до нових судових переслідувань".

Фото: pravo.gov.ru

Контекст:

Boeing 777 компанії Malaysia Airlines, що летів рейсом MH17 з Амстердама (Нідерланди) до Куала-Лумпура (Малайзія), зазнав аварії поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 людей, які були на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади й Нової Зеландії).

9 березня 2020 року Окружний суд Гааги почав розглядати справу про аварію малайзійського літака. Обвинувачених у справі було четверо: "міністр оборони" угруповання "ДНР", громадянин РФ Ігор Гіркін (Стрєлков), голова "ГРУ ДНР", громадянин РФ Сергій Дубінський (Хмурий), його підлеглий, громадянин РФ Олег Пулатов (Гюрза), а також громадянин України, командир розвідувального батальйону 2-го відділу "ГРУ ДНР" Леонід Харченко (Кріт).

17 листопада 2022 року суд оголосив вердикт у справі: Пулатова виправдали, оскільки суд визнав недоведеним, що він мав безпосередній стосунок до запуску ракети, яка збила пасажирський літак. Трьох інших підозрюваних визнали винними й засудили до довічного ув'язнення. Водночас Нідерланди не вимагали екстрадиції з Росії винних у справі MH17.

Слідство у справі MH17 триває, у 2023 році звинувачення можуть висунути екіпажу установки "Бук" і тим, хто відправив її з РФ в Україну, повідомляли у JIT.