Росія не платитиме жодних компенсацій за MH17, поки проти неї не введуть таких санкцій, які доведуть її економіку до краю – юрист Василенко
Родичі загиблих у MH17 та Україна, на території якої було застосовано ракетну установку "Бук", можуть висувати державі Росія свої претензії, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" юрист, колишній суддя Міжнародного кримінального трибуналу Володимир Василенко.
Поки проти Росії не буде запроваджено ефективних економічних санкцій, Москва не стане виплачувати компенсації постраждалим унаслідок аварії Boeing 777 авіакомпанії "Малайзійські авіалінії" в Донецькій області в липні 2014 року. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив юрист, колишній суддя Міжнародного кримінального трибуналу Володимир Василенко.
"Слідство змогло точно встановити військову частину, до якої була приписана ракетна установка "Бук". Цього досить, щоб висунути Росії претензії як до держави. Однак цього недостатньо для відкриття кримінального провадження проти фізичних осіб, які керували цією установкою. Родичі загиблих та Україна, на території якої було застосовано цю зброю, можуть висувати державі Росія свої претензії. Але це матиме тільки морально-політичне значення. Адже росіяни досі відхрещуються від використання "Бука". З іншого боку, висунення претензій – це вже початок притягнення Росії до відповідальності за вчинення воєнного злочину, що потрапляє під юрисдикцію Міжнародного кримінального трибуналу", – сказав юрист.
За його словами, постраждалі через катастрофу MH17 країни можуть укласти угоду, на підставі якої створити власний трибунал.
"Далі мають поіменно встановити тих, хто керував "Буком". Нам потрібно зміцнювати свою позицію. Для цього на підставі наявних матеріалів прокурор має ухвалити рішення про початок власного розслідування. Далі він висуває обвинувачення конкретним особам і викликає їх у Гаагу. Якщо вони туди не прибудуть, видають ордер на арешт і їх починають переслідувати. Що стосується створення міжнародного трибуналу, то Росія в Радбезі ООН ветує відповідне рішення. Але постраждалі країни можуть укласти угоду, на підставі якої створити власний трибунал. Правда, усе знову-таки впирається у відмову РФ співпрацювати зі світовою спільнотою. Росія не платитиме жодних компенсацій за MH17, поки проти неї не введуть таких санкції, які доведуть її економіку до краю. Тільки тоді Москва піде на поступки", – резюмував Василенко.
Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту.
26 вересня 2016 року Об'єднана слідча комісія повідомила, що рейс MH17 було збито з російського комплексу "Бук" із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака комплекс повернули у РФ.
24 травня 2018 року слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області, де базується 53-тя бригада збройних сил РФ. Слідчі відновили маршрут, яким перевозили установку.
Нідерланди й Австралія офіційно обвинуватили Росію в загибелі пасажирів рейсу MH17.