В Офісі генпрокурора України обговорили співпрацю з Нідерландами в розслідуванні справи збитого Boeing MH17
Заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов і посол Нідерландів в Україні Йоганнес де Мол говорили про співпрацю у розслідуванні всіх обставин авіакатастрофи в небі над окупованою частиною Донбасу літака Boeing рейсу MH17.
В Офісі генерального прокурора 11 серпня обговорили співпрацю України та Нідерландів у справі збитого літака Boeing рейсу MH17 напередодні чергових судових слухань у Гаазі. Про це повідомили у пресслужбі Офісу генпрокурора.
У повідомленні написано, що заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов і посол Нідерландів в Україні Йоганнес де Мол обговорили співпрацю в розслідуванні всіх обставин авіакатастрофи в небі над окупованою частиною Донбасу літака Boeing рейсу MH17.
"Українська сторона координує свою роботу з партнерами по JIT [міжнародна спільна слідча група]. Ми робимо все необхідне для встановлення всіх причетних до цього злочину. Мета подальшого розслідування – ідентифікувати осіб із числа екіпажу установки "Бук" і високопосадовців, які віддавали накази про направлення зенітно-ракетного комплексу до України", – зазначив Мамедов.
Окрім того, сторони обговорили подання позову Нідерландів у Європейський суд із прав людини проти Росії через знищення літака. Мамедов запевнив, що в разі ухвалення Україною рішення приєднатися до позову Офіс генпрокурора надасть усю необхідну інформацію.
Boeing 777, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року поблизу Тореза Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які були на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади і Нової Зеландії).
Згідно з висновками міжнародної слідчої групи, рейс MH17 збили з комплексу "Бук" із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після аварії літака знаряддя повернули у РФ. Слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області. У травні 2018 року Нідерланди й Австралія офіційно обвинуватили Росію в катастрофі рейсу MH17.
9 березня 2020 року Окружний суд Гааги почав розглядати справу про катастрофу малайзійського літака. Обвинувачених у справі четверо: "міністр оборони "угруповання "ДНР", громадянин РФ Ігор Гіркін (Стрєлков), голова "ГРУ ДНР", громадянин РФ Сергій Дубінський (Хмурий), його підлеглий, громадянин РФ Олег Пулатов (Гюрза), а також громадянин Україна, командир розвідувального батальйону 2-го відділу "ГРУ ДНР" Леонід Харченко (Кріт). Справу розглядає суд Гааги, оскільки більшість загиблих була громадянами Нідерландів.
У липні 2020 року Нідерланди повідомили, що подають у ЄСПЛ позов проти Росії у зв'язку з катастрофою малайзійського літака. В уряді країни поінформували, що нададуть суду всю доступну їм інформацію про катастрофу рейсу MH17 і підтримають індивідуальні позови родичів загиблих.
У Раді Федерації РФ "висловили подив" у зв'язку з рішенням уряду Нідерландів.
Українська влада не відкидає, що Київ приєднається до позову Нідерландів у ЄСПЛ.
15 липня ЄСПЛ зареєстрував позов Нідерландів. У країні вважають, що Росія порушила три статті Європейської конвенції із прав людини: ст. 2 (право на життя), ст. 3 (заборона тортур) і ст. 13 (право на ефективний засіб правового захисту).
Окрім того, на розгляді у ЄСПЛ вже є індивідуальні позови від родичів жертв катастрофи рейсу MH17.