Бойові дії в Україні можуть завершитися 2025 року – The Economist

Наступного року воєнні дії можуть припинити на час переговорів, пише ЗМІ
Фото: EPA

2025 року Україна й Росія можуть розпочати переговори під тиском США та через відсутність потрібної кількості зброї й фінансування, на цей час бойові дії стихнуть. Такий прогноз 20 листопада публікує The Economist.

У публікації йдеться, що обидві сторони "близькі до виснаження" і прихильники кожної з них хотіли б, щоб війну завершили. У Вашингтоні це буде пріоритетом нової адміністрації обраного президента Дональда Трампа, пише видання.

На початку 2024 року боротьба в Конгресі призвела до того, що на кілька місяців американське фінансування України припинили. Рішення про надання допомоги ухвалили навесні. Як пише видання, десь 2025 року цей новий пакет у розмірі $61 млрд теж буде вичерпаний. Окрім того, у США закінчуються запаси військової техніки, яку вони надсилають в Україну, і їм потрібно подумати про інших партнерів, зокрема про Ізраїль і Тайвань, ідеться в публікації. Підтримки Європи і власного виробництва Україні також недосить.

Усе це означає, що після президентських виборів у США тиск на Україну з боку Росії 2025 року значно посилиться, щоб вступити в якусь форму переговорів із нею, пише The Economist.

У виданні припускають, що в межах імовірної угоди Україні доведеться змиритися із втратою частини своєї території. Зокрема, "не підлягають поверненню" 7%, які Росія захопила 2014 року – Крим і Донбас, ідеться у статті. Будь-яке врегулювання, імовірно, також передбачатиме утримання Росією частини або більшої частини додаткових 11%, які вона контролює після вторгнення 2022 року.

Натомість Україна має дістати надійні гарантії безпеки, ідеальним варіантом яких є повноправне членство в НАТО, пише видання. Однак із поверненням Трампа до влади вступ України до Альянсу залишається під питанням на багато років, вважають автори публікації.

У The Economist прогнозують, що дискусії щодо переговорів розпочнуть 2025 року, відповідно, бойові дії можуть різко затихнути, аж до припинення вогню, і може виникнути напівзаморожений конфлікт.

Контекст:

Трамп неодноразово говорив, що в разі обрання його главою держави закінчить війну Росії проти України до інавгурації у січні 2025 року (також він стверджував, що може домовитися про закінчення війни протягом доби). Водночас республіканець ніколи не деталізував свого плану, заявляючи лише, що досягне прямих переговорів між керівництвом РФ і України.

WSJ із посиланням на три джерела в оточенні Трампа писала, що один із запропонованих йому планів передбачає зобов'язання Києва не вступати в НАТО протягом щонайменше 20 років. Натомість США і надалі постачатимуть Україні озброєння для захисту від РФ. Такий договір передбачає фіксацію фактичної лінії фронту та згоду обох сторін на демілітаризовану зону на 800 миль (1287 км) із розміщенням там миротворців, але без участі військових США. Видання наголошувало, що Трамп ще не визначився зі стратегією щодо війни в Україні.

9 листопада старший радник Трампа Браян Ланза заявив, що якщо Зеленський "сяде за стіл переговорів і скаже, що мир можливий лише в тому разі, якщо [в України] буде Крим, він продемонструє, що не налаштований серйозно". Ланза додав, що коли Зеленський каже, що Україна "припинить бойові дії, що мир настане лише після повернення Криму", то "у нас є новина для президента Зеленського: Криму більше немає". В оточенні Трампа після цього повідомили, що Ланза не виступає від імені обраного президента США.

Зеленський заявив 15 листопада в інтерв'ю, що з політикою команди Трампа повномасштабна війна країни-агресора РФ проти України "закінчиться швидше". "Це їхній підхід, їхня обіцянка своєму суспільству, і для них це також дуже важливо", – підкреслив президент. За даними ЗМІ, Трамп хоче, щоб війна закінчилася, але не припинить постачання зброї Україні.