Генерал Годжес: Фронт стабілізувався. Росіяни не мають можливостей для великого прориву лінії оборони до Харкова чи Києва
Новий наступ російських окупантів на Київ цього року малоймовірний, вважає колишній командувач військ США в Європі генерал-лейтенант Бен Годжес. Про це він сказав в інтерв'ю аналітику-міжнароднику Олександрові Демченку для YouTube-каналу засновника видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона.
Інтерв'юер попросив Годжеса оцінити нинішню ситуацію на фронті.
"Поточна обстановка стійка, фронт стабілізувався. Росіяни не мають можливостей для великого прориву, прорвати лінію оборони до Харкова чи Києва. Вони, звісно, можуть досягти деяких локальних успіхів уздовж лінії ведення бойових дій, але я не бачу, щоб росіяни мали змогу добитися масштабної, значної зміни на фронті", – сказав експерт.
Водночас, звернув він увагу, і українські сили зараз також не мають можливості досягти якогось великого прориву. Однак Годжес очікує, що ЗСУ досягнуть деяких успіхів на різних напрямках, імовірно, і надалі розширюватимуть плацдарм на східному березі Дніпра.
Новий наступ російської армії на Київ цьогоріч американський військовий вважає "можливим, але малоймовірним".
"Росіянам довелося б знову використати для нападу Білорусь. Генеральний штаб України не може ігнорувати таку ймовірну загрозу, але я не бачу, щоб керівництво Білорусі хотіло знову бути втягнутим у цю історію. Російська сторона поки не може в цьому переконати Мінськ. Так, у Росії погрожують, кажуть, що вони мають можливості знову напасти на Київ, але, я не думаю, що вони здатні це зробити. Якби вони захотіли напасти з півночі, їм було б важко це приховати. Ми б побачили їхню підготовку", – сказав він.
Говорячи про цілі, які стоять перед російською армією у 2024 році, Годжес зазначив, що оскільки росіяни знають, що вони не здатні знищити Україну, "вони, ймовірно, будуть робити все можливе, щоб збільшити кількість втрат: як серед цивільного населення України, так і серед військовослужбовців".
"2024 рік – це рік промислової конкуренції. Це рік, коли обидві сторони спробують нарощувати випуск боєприпасів, обладнання і створювати нові формування. Той, хто зможе це зробити краще й швидше, зрештою, здобуде перевагу на наступний рік, який, на мою думку, стане вирішальним", – резюмував він.
Контекст:
Країна-агресор РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну з північного, східного й південного напрямків.
У квітні сили оборони вигнали окупантів із північних областей України, восени деокупували частини Херсонської, Миколаївської і Харківської областей.
5 червня 2023 року в Міноборони України заявили, що на деяких напрямках сили оборони перейшли до наступальних дій. Пізніше були повідомлення про деокупацію населених пунктів на сході й півдні. У листопаді в Генштабі ЗСУ повідомили, що українські військові розширюють зайнятий плацдарм на лівобережжі Херсонської області.
Президент Володимир Зеленський на початку листопада заявив, що ситуація на фронті "справді складна", але не патова. Наприкінці того самого місяця він визнав, що Україна не досягла бажаних результатів контрнаступу. Він пояснив, що країна не отримала всієї необхідної їй зброї від союзників, а обмежена чисельність ЗСУ не дає можливості здійснювати швидкий наступ.
У грудні в ЗСУ повідомили, що російські окупаційні війська наступають по всьому фронту на сході України. 17 лютого 2024 року головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив про рішення вивести сили оборони України з Авдіївки. Він пояснив, що керувався необхідністю зберегти життя українських воїнів.