Голова "Укренерго" зробив прогноз на зиму: Легкої прогулянки не буде

Українські енергетики мають такий досвід, якого немає ні в кого більше, і не допустять катастрофи взимку, каже Кудрицький
Фото: НЕК "Укренерго" - NPC Ukrenergo / Facebook

Цієї зими на Україну чекає багато випробувань у зв'язку зі станом енергосистеми, але блекаутів, які б спричинили гуманітарну кризу, не очікують. Такий прогноз в інтерв'ю "ВВС News Україна", яке вийшло 29 серпня, озвучив голова національної енергетичної компанії "Укренерго" Володимир Кудрицький. 

Журналістка в розмові з Кудрицьким згадала попередження єврокомісарки з енергетики Кадрі Сімсон, яка у статті для Financial Times 18 серпня писала, що є високий ризик гуманітарної кризи в Україні взимку через дефіцит електроенергії. У зимові місяці відсутність світла, писала вона, призведе до відсутності доступу до базових послуг – не працюватимуть водяні насоси й каналізаційні мережі, не буде опалення. "За низьких зимових температур деякі місця в Україні можуть стати непридатними для життя", – попередила єврокомісарка. 

Голова "Укренерго" вважає такий сценарій надто песимістичним. 

"Якщо ми згадаємо 2022–2023 роки, дуже складна зима, коли в нас було мало західних систем ППО, у нас було дуже мало трансформаторів, у нас був запас, але його було малувато, і в нас ще не було захисту такого інженерного, як зараз. Ми ту зиму пройшли з епізодичними знеструмленнями міст. Але ми не можемо сказати, що в нас, знаєте, замерзла вся країна чи не працювала каналізація", – пояснив він. 

Відповідаючи на запитання, чи не буде в Україні гуманітарної катастрофи взимку, Кудрицький сказав, що він на своїй посаді, зокрема, для того, щоб її не допустити. 

"Я не можу погодитися із цим прогнозом [Кадрі Сімсон]. Але можуть бути складнощі. Про це треба теж чесно говорити. Легкої прогулянки наступної зими точно не буде. Я думаю, що наступної зими нас чекає багато випробувань. Енергетиків перш за все чекає багато випробувань. Наші сили ППО теж, можливо. Але я не вважаю, що в нас буде якийсь апокаліптичний сценарій. Я вважаю, що ми не допустимо блекауту", – додав він. 

Голова "Укренерго" також у цьому контексті розповів про досягнення ремонтників: нещодавно енергетики нацкомпанії встановили виробничий рекорд – за 20 днів демонтували, перевезли, встановили, залили масло, під'єднали, випробували магістральний трансформатор, який заживляє 200–300 тис. сімей. Раніше для цього потрібно було 50–60 днів українським енергетикам і три-чотири місяці – їхнім колегам у ЄС, каже він. 

"Тому в нас величезний досвід, його немає ні в кого більше. Тому катастрофи, я впевнений, ми не допустимо. Ми набагато краще готові до зими 2024–2025 років із точки зору транспортної мережі "Укренерго", ніж у 2022–2023 роках", – додав Кудрицький. 

Реагуючи на тезу, що цієї зими варто готуватися не до графіків вимкнення світла, а до графіків його ввімкнення, голова "Укренерго" сказав, що ніхто не знає, яким буде режим подавання електроенергії взимку. 

"Просто тому, що ніхто не знає, якими будуть: а) атаки росіян і б) якою буде температура навколишнього середовища в грудні, січні, лютому. Тому говорити, що світло буде вісім годин на добу, 16 годин на добу або 24 години на добу – це все просто три різні сценарії, у яких є свої ймовірності реалізації. Але воно буде", – додав він. 

Контекст:

Російські окупанти цієї весни посилили повітряні атаки на енергосистему України. З травня до 30 липня в Україні були масштабні вимкнення світла. 

4 червня в уряді заявили, що Україна втратила понад 9 ГВт потужностей генерації через обстріли РФ. 26 липня в "Укренерго" інформували, що "є всі причини очікувати, що найскладніший період літа – уже позаду", ситуація в енергосистемі "дійсно покращилася". Енергетики зазначали, що без вимкнень можна обійтися приблизно до середини жовтня, якщо не буде нових атак на об'єкти енергетики чи аномальної спеки. У серпні через спеку знову застосовували графіки вимкнень.

25 серпня, коли спека почала спадати, "Укренерго" оголосила, що Україна відновить експорт електроенергії в Європу через профіцит потужності в енергосистемі, однак уже 26 серпня росіяни знову атакували українську енергосистему, що призвело до екстрених вимкнень